Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ömer Faruk Eminağlu hakkında soruşturma

Ömer Faruk Eminağlu hakkında soruşturma

Eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğluhakkında “cumhurbaşkanına hakaretten” soruşturma başlatıldı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen talimatta, TBMM’de görüşülen, kamuoyunda “güvenlik yasası” olarak bilinen kanunu protesto etmek için şüphelilerin, İstanbul Galatasaray Meydanı’nda toplanarak, slogan attıkları belirtildi.

Gösteride, “Milyonları evde zor tutuyoruz’ dedik, inanmadınız” ibareli pankartın yanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafı, ayakkabı kutusu, kutuların içinde banknot, döviz ve para resimlerinin yer aldığı afişin asıldığı kaydedilen talimatta, “Şüphelilerin, bu görüntüleri de asmak suretiyle Cumhurbaşkanımızın kendi seçmen kitlesinin sokağa çıkmasını engellemeye yönelik söylediği ‘Milyonları evde zor tutuyoruz’ şeklindeki söylemini tamamen çarpıtarak, söylemde kastedilen seçmen kitlesi yerine ‘Usulsüz elde edilmiş paraları evde zor tutuyoruz’ anlamını doğuracak şekilde Sayın Cumhurbaşkanı’na diğer şüphelilerle hakaret ettikleri ve izinsiz toplantı, gösteri yürüyüşleri düzenlemek suçunu da işledikleri anlaşılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Şüpheliler hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun “cumhurbaşkanına hakaret” suçunu düzenleyen 299/1-2. maddesi açısından Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünden soruşturma izni istendiği, Genel Müdürlükçe kovuşturma izni verildiği aktarılan talimatta, Eminağaoğlu’nun, söz konusu suçlarla ilgili şüpheli sıfatıyla savunmasının alınarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi istendi.

Etiketler