Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Orijinal kehribar tesbih nasıl anlaşılır? Kehribar taşının faydaları nelerdir?

Orijinal kehribar tesbih nasıl anlaşılır merak ediyorsanız, yazımızda dikkat çekeceğimiz püf noktaları göz önünde bulundurarak öğrenebilirsiniz.

Orijinal kehribar tesbih nasıl anlaşılır? Kehribar taşının faydaları nelerdir?

Kehribar tesbihin orijinal olup olmadığını anlamak için bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Kehribar tesbih almak istiyorsunuz ancak orijinal olup olmadığı konusunda şüpheye düşmek istemiyorsunuz. O halde bu yazımızda dikkat çekeceğimiz noktaları göz önünde bulundurarak orijinal kehribar tesbih nasıl anlaşılır öğrenebilirsiniz.

Öncelikle Kehribar tesbihin teknik özelliklerine bir bakalım. Kehribar tesbih bileşenlerinde yüzyıllar boyunca ağaçların köklerinde bulunan reçinalardan taşlaşarak oluşmuş bir yapıya sahiptir. Bu yapıya sahip kehribar taşını bulmak oldukça zordur. Gelişen teknoloji sayesinde sentetik ve plastik bileşenleri ile kehribar taşı görünümlü cisimler üretilebilmektedir. Hal böyle olunca da orijinal kehribar ile sahte kehribarı birbirinden ayırmak zor olmaktadır.

fosilli kehribar tesbih nasıl anlaşılır?

Sarı taneleriyle çok şık duran ve en çok tercih edilen fosilli kehribar tesbih

Orjinal Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır?

Orijinal kehribar tesbih sahtesinden ayırt etmenin en kolay yollarından birisi, ısıtılmış bir iğneyi kehribar tesbih tanesine batırmaktır. Eğer sahte bir kehribar ise plastik kokusu alırsınız. Orijinal bir kehribar ise çam ağacı kokusuna benzer bir koku alırsınız.

Ultraviyole ışık kullanabilirsiniz. Ultraviyole ışık altına kehribar tesbihi tuttuğunuzda sahte olanı beyaz ışık yansıması yaparken, orijinalinde içten dışa doğru mavi bir yansıma olur.

Orijinal kehribar tesbih nasıl anlaşılır sorusuna verilecek cevaplardan biri olan en kolay yöntemlerden birisi de pamuklu veya yün bir kumaşa sürtme yöntemidir. Pamuklu yüzeye sahip ya da yün bir kumaşa tesbihi bir dakika süre ile sürterseniz elektriklenen yüzeyin mıknatıs gibi bazı nesneleri kendine çektiğini görebilirsiniz. Saç, kâğıt gibi nesneleri mıknatıs gibi kendine çeker ise orijinal kehribar tesbih olduğunu anlayabilirsiniz.

Kehribar tesbihin orijinal olup olmadığını anlamak için teknolojinin nimetlerinden de faydalanabilirsiniz. Örneğin, kızıl ötesi ışınlar yayan bir cihaza kehribar tesbihi maruz bıraktığınızda renkli ışıklar yayarak reaksiyon gösterir. Sahte kehribar ise tek renk ışık yayar. Bu şekilde orijinal kehribar tesbih ile sahte kehribarı birbirinden kolayca ayırt edebilirsiniz.

Kehribar taşının faydaları

Kehribar taşının sağlık açısından da birçok faydası vardır. Bilimsel olarak kanıtlanmış özellikleri melankolik ruh haline ve nazara iyi geldiğidir. Çok eski çağlardan bu yana Türk toplumlarında kehribar taşı ‘’kem gözlere’’, ‘’ kötü enerjilere’’ karşı bir nazar koruyucu olarak kullanılmaktadır.

Fosilli kehribar tesbihler de çok dikkat çekici olabiliyor

Tesbih severlerin çok sevdiği çeşitlerin arasında fosilli kehribar tesbih de yer almaktadır. Özellikle 2016 yılında haberlere konu olan 99 milyon yıllık fosilli kehribar taşı bulunmuştu. Bilim adamları tarafından söylendiğine göre kehribar taşının içinde ilk kez bir dinazor fosili bulunmuştu.

İlginizi çekebilir: Çıra yerine bilmeden yıllarca kehribar tesbih yakmışlar

Bayrburt merkeze bağlı Aydıncık köyündeki rezerv alanının ruhsat sahibi Heytam Haşlak,Bayburt Valiliği, Bayburt Belediyesi ile Bayburt Ticaret ve Sanayi Odasının girişimleriyle 2005 yılında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğüne (MTA) kentteki doğal taş rezerv potansiyelinin tespiti için çalışma yaptırıldığını söyledi.

Çalışma sonucunda, ekonomik değere sahip yaklaşık 200 milyon metreküp doğal taş tespit edildiğini belirten Haşlak, ardından kendi köyü de olan Aydıncık’ta yıllardır halk tarafından kömür ve çıra olarak kullanılan maddenin çıkarıldığı bölgede çalışma yapmaya karar verdiğini ifade etti.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri