Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Orman Yangınları millî servetimizi kül ediyor”

İbrahim Seçkin Talaş
“Orman Yangınları millî servetimizi kül ediyor”

Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, her yıl ortalama 10 bin hektarın üzerinde orman varlığının yangınlarda kül olduğunu hatırlatarak, yangın mücadelesindeki işçi sayısının artırılmasını istedi.

Çanakkale’deki altın madeni sahasında kesilen birkaç bin ağaç için gösterilen hassasiyetin, her yıl yanan milyonlarca ağaç için gösterilmemesini eleştiren Settar Aslan, “1988-2018 yıları arasındaki 31 yıllık sürede, toplam 313 bin 499 hektar orman varlığımız yanıp kül oldu. Her yıl çıkan 2.500-3.500 civarındaki yangınlarda, ortalama 10.112 hektar orman varlığımız kül olmaktadır.” dedi.

Türkiye ormanlarından yıllık 4 milyon metreküp tomruk, 5,3 milyon metreküp sanayi odunu ve 7 milyon ster yakacak odun çıkarıldığını aktaran Aslan, toplamda 20 milyon metreküpe yakın odun ürünü sağlandığını belirtti. Aslan, “Buna karşılık her yıl ortalama 20 milyon metreküp orman varlığının yangınlarda yok oluyor, büyük bir millî servet kaybı anlamına geliyor” diye konuştu.

Son 2 ayda 400 orman yangını

Son 2 ay içerisinde 400’ü aşkın orman yangını meydana geldiğini ifade eden Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, bu yangınlarla mücadele eden işçi sayısının yetersizliğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Şu anda Orman Genel Müdürlüğümüzün sahada yangınlarla mücadele eden toplam işçi sayısı 10 binin altındadır. Ormanlık alanlarımızın toplamı 22.2 milyon hektardır. Buna göre, her bir yangın mücadele işçimize düşen ormanlık alan ortalaması 22.2 milyon metrekaredir. Muğla ve Bursa’da meydana gelen büyük yangınlara müdahale için, Amasya, Ankara ve Zonguldak gibi illerden takviye işçiler nakledildi. Böylesi durumlarda, işçisi nakledilen bölgelerdeki ormanlarımız savunmasız kalmaktadır. Yani bu kadar işçiyle orman varlığımızı koruyamayız. Orman Genel Müdürlüğümüze acilen 15 bin yangın işçisi alınmalıdır.”