Son Dakika

Ortadoğu’daki terörü finanse eden AB, Kandil’in uzantısı HDP’ye destek verdi

Terör ile iltisakları sebebiyle Diyarbakır, Van ve Mardin’de sözde belediye başkanları görevden alınırken; Avrupa Birliği de buna kayıtsız kalamadı.
Ortadoğu’daki terörü finanse eden AB, Kandil’in uzantısı HDP’ye destek verdi

Türkiye’nin iç işlerine karışmayı seven AB, HDP’nin uluslararası destek taleplerini, ‘hamilik’ sorumluluğu ile geri çevirmedi. Birlik, peş peşe açıklamalar yaparak “endişeliyiz” dedi.

Türkiye’deki kayyum atamalarına Avrupa Birliği’nden tepki geldi. Önce Türkiye raportörü Kati Piri, “Halka sıfır saygı” diyerek kışkırtıcı ifadeler kullandı. Piri, Ankara ve İstanbul’da da ‘görevden almalar’ olacağı provokasyonu yaptı. Piri, “Türkiye’de seçilmiş tüm başkanlar, aynı şeyi düşünüyor. İstanbul ve Ankara da sırada mı” diyerek kara propaganda yaptı. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘mahallî idare’ sorumluluğu dışına çıkarak yaptığı açıklamaları dayanak yapan Piri, “Kayyum kabul edilemez” buyurdu. 31 Mart Seçimleri’ndeki ‘terör baskısı ve korkusu’ ile oluşturulan sonuçlar için “Halk iradesi tartışmaya açıldı” diyen Piri, Diyarbakır, Van ve Mardin’deki belediye başkanlarını ‘görevden almaları’ hukuki olmamak ile, ‘siyasi bir karar’ olarak gösterdi.

Terörün ağababaları

Kati Piri’den hemen sonra Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Anders Knape de Türkiye’nin iç işlerine müdahil olarak, “Kayyum atamalarının, 31 Mart’taki seçim sonuçlarına saygıyı tartışmaya açtığını” iddia etti. Güya seçilmiş belediye başkanları yerine söz konusu illerin valilerinin ‘kayyum’ olarak atanmasını değerlendiren Knape, “Türkiye’de belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılmasını, Avrupa Birliği olarak derin kaygı ile takip ediyoruz” ifadesini kullandı. ‘Endişeliyiz’ diyen Knape, “Kayyum atamaları demokrasi açısından endişe verici... Bunları belediye meclisleri yapabilirdi” dedi. Knape, terör ile bağlantılı olan sözde belediye başkanları için “Bu belediye başkanları, Türk halkının özgür ve adil iradesinin sonucu olarak seçildi” diyerek ‘maksatlı’ açıklamalar yaptı.

Toplumu kışkırttı

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Anders Knape de Türkiye’nin iç işlerine müdahil olarak, “Kayyum atamalarının, 31 Mart’taki seçim sonuçlarına saygıyı tartışmaya açtığını” iddia etti. Güya seçilmiş belediye başkanları yerine söz konusu illerin valilerinin ‘kayyum’ olarak atanmasını değerlendiren Knape, “Belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılmasını, Avrupa Birliği olarak derin kaygı ile takip ediyoruz” dedi. ‘Endişeliyiz’ diyen Knape, “Kayyum atamaları demokrasi açısından endişe verici... Bunları belediye meclisleri yapabilirdi” şeklinde konuştu. Terörle iltisaklı sözde belediye başkanları için Knape, “Bu belediye başkanları, Türk halkının özgür ve adil iradesinin sonucu olarak seçildi” diyerek toplumun sinir uçlarını kaşıdı.

“Destek” istemişlerdi

Avrupa Birliği olarak geçmişte, Türkiye’deki ‘seçilmiş yerel yöneticiler’ hakkında haddinden fazla yasal işlem uygulanmasından ve bu kişilerin yerine devletin tayin ettiği yetkililerin göreve getirilmesinden dolayı endişelerini dile getirdiklerini hatırlatan Anders Knape, “Uygulanan yöntemler, yerel demokrasilerin doğru düzgün işlemesine zarar vermektedir” iddiasında bulundu. Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilciliği Sözcüsü Maja Kocijancic de yaptığı yazılı açıklamada, “Mevcut durum, 31 Mart Seçimleri’nin demokratik sonuçları- nın tartışılması anlamına geliyor” dedi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.