Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ortama ayak uydurma girdabı

Ortama ayak uydurma girdabı

İngiliz BBC yapımı dizi film Luther’ın yeni bölümlerini izledim. Yine piyasa standartlarının üstünde bir iş. Fakat bu sefer kendi standartlarının altında.

Şöyle ki: 2 yıl aradan sonra ve sadece iki bölüm olarak hazırlanan bir Luther hikayesinde daha güçlü bir yapı bekliyorsunuz. Ancak ortaya, sanki iki farklı hikayeyi birbirine bağlayan sıradan Luther bölümlerinden bir bölüm çıkmış.

Daha önce, anti-kahramanımız John Luther’ın anti-kahramanı olarak Alice Morgan’ın yerine Jenny Jones ikame edilmiş ve bu konseptte başı-ortası-sonu belli bir hikaye çıkmıştı. Bu sefer de benzer bir girişim var, ama sadece başı ve ortası belli. Sanki iki bölümle kalmasa ve devamına mesela iki bölüm daha eklense taşlar yerine oturacak. Ama olmamış.

Peki ne “yenilik” var Luther’da? Dizinin popülaritesinin yeraltından yeryüzüne doğru yavaş yavaş çıktığını gören yapımcılar, belli ki süreci hızlandırmak, af buyurun “çoluk çocuğun” da dikkatini çekebilmek adına manasız, yersiz, dizinin kendi dilinden uzak kamera, ışık, kurgu oyunlarına başvurmuşlar.

Benzer bir çalkantıya, bir başka BBC işi olan Sherlock’ta da rastlamıştık. Zaten çıktığı ve devam ettiği haliyle beğeni toplamış dizinin üçüncü sezonunda, zaman zaman, Hollywood’un nevzuhur Sherlock Holmes uyarlamalarındaki gibi janjanlı, jelatinli, köpüklü şovlara başvurulmuştu. Başka işler neyse de, ciddi BBC’de bu tip “ortama uyalım” ciddiyetsizliklerini görmek şaşırtıyor.
Yine de Luther’ın da, Sherlock’un da kredisi çok. Zaten bu “beğenmediğimiz” bölümlerinde bile piyasa standartlarının üstünde duran Luther’ı bir sezon daha bekleriz. Sherlock da yılbaşında bir klasik dönem Sherlock Holmes hikayesiyle ekranda olacak; bakalım.

Etiketler