Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Otobüste, metrobüs ve metroda maske takmak zorunlu mu?

Otobüste, metrobüs ve metroda maske takmak zorunlu mu?

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra küresel bir salgına dönüşen ve on binlerce insanın ölmesine neden olan corona virüs (covid-19) ile ilgili ülkemizde bir takım önlemler alınmaya devam ediyor. En son alınan tedbirleri Cumhurbaşkanı Erdoğan kamuoyuna açıkladı. Yeni alınan tedbirlere göre; 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanların ardından 20 yaş altına da sokağa çıkma yasağının getirildi. Bunun yanı sıra marketleri, pazarları, metroları, otobüsleri, ve metrobüsleri ilgilendiren kararlar alındı. Peki, Otobüste, metrobüs ve metroda maske takmak zorunlu mu?

30 BÜYÜKŞEHİR İLE ZONGULDAK’A GİRİŞ ÇIKIŞ YASAĞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bu gece itibarıyla 30 büyükşehrimiz ile Zonguldak ilimizi belirli istisnalar haricinde araç giriş çıkışına kapatıyoruz. “30 büyük şehrimizle Zonguldak’ta başlatacağımız araç giriş çıkışı yasağını ilk etapta 15 gün süreyle uygulayacağız.” diye konuştu

PAZAR YERLERİ VE MARKETLERDE MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU

Erdoğan, “Yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacak.” ifadelerine yer verdi.

20 YAŞ ALTINA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Ülkemizin tamamında 20 yaş altı, 1 Ocak 2000 ve üzeri doğumlular için de sokağa çıkma yasağı getiriyoruz.

OTOBÜS, METRO VE METROBÜS MASKE ZORUNLU MU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun tarafından paylaşıldı. Otobüs, metro, metrobüs ve şehir hatları vapurlarında maske takma zorunluluğunun getirildiği aksi takdirde yolcuların alınmayacağını duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, Twitter hesabından bu sorunun yanıtını paylaştı. Murat Ongun, paylaşımında şu ifadeleri kullandı; “Yarından itibaren otobüs, metro, metrobüs ve şehir hatları vapurlarına yüzünde maskesi olmayan yolcular alınmayacaktır. Değerli İstanbulluların bu hassas konuda duyarlı olacaklarına şüphemiz yoktur.”