Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Ovit Tüneli’nde ışık ağustosta görülecek’

'Ovit Tüneli'nde ışık ağustosta görülecek'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erzurum ile Rize arasındaki yolu kısaltacak, dünyanın en uzun ikinci tüneli Ovit’i bitirmek için yoğun çalışıldığını, her iki tüpte (dört aynada) toplamda 21 bin metre kazı çalışmasının tamamlandığını ve 14 bin metre civarında beton kaplaması yapıldığını ifade etti.

“Türkiye’nin en uzun, dünyanın en uzun ikinci tüneli olan Ovit Tüneli’nde ağustosta ışık görülecek” müjdesini veren Yıldırım, 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı’nda yapılan tünelin 719 milyon liraya mal olacağını belirtti.

Ovit Tüneli’nin birçok özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda da istihdam sağlayan bir proje olduğunu hatırlatan Yıldırım, tünel projesinde 600 kişinin çalıştığını söyledi.

Ovit geçidinin çetin kış şartlarında yılın 4-5 ayında ulaşıma kapandığına dikkati çeken Yıldırım, “Ovit Tüneli’nin hizmete girmesiyle Rize-Erzurum arasındaki ulaşım hiçbir zaman kesilmeyecek. Ayrıca iki şehir arasındaki mesafe 50 kilometre daha kısalacak” diye konuştu.

Etiketler