Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Öz yönetimci’ 25 belediye başkanı tutuklandı

‘Öz yönetimci’ 25 belediye başkanı tutuklandı

Terör örgütü PKK’nın talimatı üzerine, 27 Temmuz’dan bu yana Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde “öz yönetim” açıklamaları yapılan 4 il ve 15 ilçede Cumhuriyet savcıları tarafından soruşturma başlatıldı. Aralarında belediye başkanları ile partilerin il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu 84 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

33 kişi hakkında yakalama kararı

Bu kişilerden 51’i gözaltına alınırken, adreslerinde bulunamayan 33 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Emniyetteki işlemleri sonrası adliyeye sevk edilen gözaltındaki zanlılardan 25’i, “Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” suçundan tutuklandı, 26’sı ise adli kontrol uygulaması kapsamında salıverildi.

TUTUKLANAN BAŞKANLAR

Sur Belediye Başkanı Seyid Narin ve Silvan Belediye Başkanı Yüksel Bodakçı’nın da bulunduğu 6 kişi tutuklandı. Hakkari Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu ve belediye meclisi üyesi Nurullah Çiftçi ile HDP Merkez İlçe Başkanı İsmail Sihat Kaya, “Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” suçundan tutuklandı, 7 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.
Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde DBP İlçe Başkanı Muhsin Kula, sözde “öz yönetim” açıklamasının ardından kayıplara karıştı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Kula’nın bulunması için çalışmalar sürüyor. Bitlis’in Hizan ilçesinde “halk meclisi” eş başkanı Kader Sönmez tutuklandı, Muhiyettin Çetin’in yakalanması için çalışma başlatıldı. Erciş Belediye Başkanı Diba Keskin ve Edremit Belediye Başkanı Sevil Rojbin Çetin’in de bulunduğu 4 kişi tutuklandı. İpekyolu Belediye Başkanı Aygül Bidav ile 3 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.
Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, Nusaybin ilçesinde “öz yönetim” ilan ettikleri iddiasıyla tutuklanan, aralarında Nusaybin Belediye Başkanı Sara Kaya’nın da bulunduğu 8 kişi hakkında, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

GÖREVDEN ALINDILAR

Siirt Belediye Başkanı Hüseyin Kılıç, Nusaybin Belediye Başkanı Sara Kaya, Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret, Edremit Belediye Başkanı Sevil Rojbin Çetin, Batman Belediye Başkanı Sabri Özdemir, Beşiri İlçe Belediye Başkanı Mustafa Öztürk, İki Köprü Belde Belediye Başkanı Osman Karabulut ve Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetişkin, İçişleri Bakanlığı onayıyla görevden uzaklaştırılanlar arasında yer aldı.
ANKARA AA

Etiketler