Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Özbekistan’da başörtülü kadına soruşturma

Özbekistan’da başörtülü kadına soruşturma

Özbekistan’da sosyal medyada İslami içerikli sayfalara üye olan ve profilinde başörtülü fotoraf kullanan kişiler savcılık tarafından sorgulanıyor.
Taşkent İstihbarat Bürosu sosyal ağları gözetleme sorumlusunun talimatına göre soysal ağlarda İslami sayfaları ziyaret eden ya da sosyal ağlarda başörtülü olarak hesap açan 10’a yakın öğrenci savcılık tarafından soğrulandı.
Kendini Ayşe olarak tanıtan 17 yaşındaki bir öğrenci, başörtülü resmini internette yayınladığı için savcılıkta sorgulandığını söyledi. Kızın açıklamaları şöyle:
“Ben liseye açık olarak gidiyorum. Ancak sosyal ağda erkek arkadaşlar laf atmasın diye başörtülü resmimi yayınladım. Bunu savcılık öğrenmiş. Lisemizin Maneviyat İşleri Müdür Yardımcısı beni savcılığa götürdü. Çilanzar ilçesi savcılık idaresinde bir genç adam benimle konuştu. Bana ‘Niye başörtülü resmini ve İslami ve Arap dilinde yazılar yayınladın?’ diye sordular. Bana özel bir kağıt imzalattıktan sonra serbest bıraktılar.”
Geçen hafta Taşkent Pedagoji Meslek Lisesinde «internetteki sosyal ağlarda dini radikalizm zararı hakkında” bir seminer verildi. Ayşe isimli öğrenci seminerde ahlaksız resimler ve pornografi hakkında hiçbir uyarıda bulunulmamasına rağmen İslami sitelerden uzak durulmasının istendiğini kaydetti.
Ayşe, okulda ahlaksız sitelere girenlerin ise sorgulanmadığını şu ifadelerle dile getirdi:
“Lisedeki bazı öğrenciler sosyal ağlarda ahlaksız yayınlar yaptıklarını açık açık söylüyorlar. Ancak kimse onları savcılığa çağırmıyor. Ben sayfamda namaz kılan Müslüman kadın resmini yayınladığım için duymadığım laf kalmaı.”

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!