Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Para bitiyor mu ?

Para bitiyor mu ?

Geçen hafta ekonomi sayfalarında okumuşsunuzdur:
“Kağıt ve metal paranın kullanımına son vermek için bir süredir çalışmalar yürüten Danimarka, yakın bir zamanda bu alanda bir ilke imza atarak önümüzdeki yıldan itibaren mağaza, restoran ve akaryakıt istasyonlarında nakit kullanımını yasaklamayı düşünüyor.

Danimarka hükümeti ülkede ticaret ve alışverişi dijital ortama kaydırmayı planlıyor.
Bu, başarılması güç bir plan olarak görülse de ülkede hizmet veren ‘Danske Bank’ isimli bankanın mobil ödeme uygulaması her üç kişiden birinde bulunuyor.

Başka bir deyişle, her üç Danimarkalıdan biri hali hazırda nakitsiz döneme hazır durumda.

Bankanın ‘Mobile Pay’ isimli uygulamasını kullanan Danimarkalılar nakit veya kredi kartına ihtiyaç duymaksızın yaptıkları harcamaları akıllı telefonlarını cihazlara okutarak gerçekleştirebiliyor.”

****

Ticaretle uğraşan, ücretle çalışan, babasından harçlık alan herkesin kasasında veya cebinde ya da cüzdanında bir miktar para vardır.

Peki, hiç merak ettiniz mi bu ülkede ne kadar para banknot olarak piyasada dolaşıyor? Yani toplam nakit para ne kadardır acaba?

Aşağıdaki tabloda Nisan 2015 itibariyle piyasada dolaşımda bulunan paraların banknot bazında toplam miktarları görülüyor.

Görüldüğü gibi yuvarlak olarak 95 milyar lira banknot olarak yani fiziken piyasada dolaşıyor. Kabaca 35 milyar dolar karşılığı Türk Lirası.

Merkez Bankamızca aylık olarak açıklanan dolaşımdaki para miktarı muhtemelen bu ay 100 milyar lirayı aşacaktır.
Yıllık 850 milyar doları aşan milli geliri olan Türkiye’nin ekonomisi işte bu kadar fiziki banknot parayla dönüyor.

Tabloda da görüldüğü gibi en büyük miktar 100 TL banknottan oluşuyor.

Herhangi bir ödemenizi nakit olarak yaptığınızda, para üstü alırken veya satış yaptığınızda, ATM’den para çektiğinizde ya da babanızdan aldığınız harçlık işte bu tablodaki miktarların içinde…

Şimdi diyeceksiniz ki bu bilgi ne işimize yarayacak?
Hiiç…
Danimarka ile ilgili haberi okuyunca bizdeki durumu merak edenler için bir kenarda bulunacak bilgi olsun diye yazdım.
Allah, cebinizdeki paranın bereketini arttırsın…

İsmail Genceli

Etiketler