Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Paralel cuntaya asker darbesi

Paralel cuntaya asker darbesi

208 vatanperverin şehit düştüğü 15 Temmuz Fethullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişiminin kritik noktalarından olan Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda yaşananlar gün yüzüne çıktı. Ankara’yı bombalayan uçakların kalktığı üste, darbeciler tarafından uçaklara bomba ve yakıt yüklemede görevli personele “Türkiye’nin geleceği için önemli bir harekat var.” denildi. Uçak bakım personeli, bu kapsamda uçakları yüklü miktarda mühimmatla doldurdu.

Kaçmaya çalıştılar

Darbe girişiminde eğitim için üsse gelen bazı teğmenler de görev aldı. Diğer bazı üslerdeki pilotlar da darbe girişimine katılmak üzere Akıncı Üssü’ne geldi. Darbe girişimine katılmak istemeyen, uçmayı kabul etmeyen üs komutanlığında görevli bir pilot binbaşı darp edildi. Bazı pilotlar ise üsten kaçmaya çalıştı.

Geri dönün

Darbeci havacıların kontrolündeki uçaklar, hava radar mevzi komutanlıklarınca tespit edildi. Darbe girişiminde bulunan pilotlar, telsizle yapılan “Geri dönün” çağrılarına karşılık vermedi. Bunun üzerine devreye Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı girdi. Yapılan telsiz çağrılarıyla söz konusu uçuşların yasa dışı olduğu ve hemen üslerine dönmeleri emredildi. Bunun üzerine, pilotlardan biri “Biz emri filo komutanlığından alırız.” diyerek telsiz kanalını kapattı. Bu süreçte 4. Ana Jet Üs Komutanlığının kulesi de yapılan hiçbir telsiz çağrısına karşılık vermedi.

Öztürk’ün damadı

Darbe girişiminde bulunan 141. Filo Komutanlığı’nın başında önceki gün gözaltına alınan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk’ün damadı Yarbay Hakan Karakuş’un, bir diğer darbeci 143. Filo Komutanlığı’nda ise bir dönem Öztürk’ün özel kalem müdürlüğünü yapmış kurmay bir subayının bulunduğu bildirildi.

Uçakları engellediler

Uçaklara ikmal yapan personele ilerleyen saatlerde Hava Lojistik Komutanlığı’ndan gelen emirler üzerine, daha önce darbeci subaylar tarafından belirtiği gibi bir harekatın olmadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine, uçaklara mühimmat yüklemek istemeyen uçak bakım personeli silahla tehdit edildi. Tehditlerin sürmesi ve bazı personelin darp edilmesi üzerine söz konusu askerlerden bazıları çeşitli bahaneler üreterek uçakların havalanmasına engel olmaya çalıştı.

Yakıt Adana’dan

Darbeci askerler, bombalamalar sonrasında kahraman askerlerin tepkisi sonrası yakıtsız kaldı. Ancak darbecilerin imdadına yetişmek için Adana’daki 10. Tanker Üs Komutanlığından iki tanker uçak havalandı. Darbe girişiminde bulunan uçakların pilotları havada ikmal yaparak uçuşlarına devam etti.

f-16’lar durdurdu

Öte yandan, hükümetin emriyle havalanan f-16’lar Paralel darbecilerin uçak havalandırmasını engellemek için bir dizi tedbire başvurdu. Bu kapsamda, Akıncı Üssü’nün pist başlarını vurdu. Bu sayede darbeye destek veren pilotların kullandığı uçakların kalkması engellendi.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!