Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Parmak bebeğin’ kalbine ameliyatsız tedavi

'Parmak bebeğin' kalbine ameliyatsız tedavi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi’nde, 750 gram ağırlığındaki prematüre bebeğin kalbindeki delik ameliyatsız kapatılarak, “dünyadaki en düşük ağırlıktaki bebeğe girişimsel kalp operasyonu” gerçekleştirildi.

Kalbi doğuştan delik olan 22 günlük Ravza bebeği tedavi eden ERÜ Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Nazmi Narin, yaptığı açıklamada, prematüre bebeklerdeki kalp deliklerinin kapatılmasında uyguladıkları girişimsel işlemlerdeki başarı ve tecrübeleri artırarak, diğer meslektaşlarına örnek teşkil etme amacında olduklarını söyledi.

Hastanelerinin kadın doğum servisinde 19 Kasım’da 25 haftalık prematüre olarak dünyaya gelen Ravza Hoşafçı isimli bebeğin solunum sıkıntısı nedeniyle kuvözde solunum cihazına bağlı şekilde yaşadığını belirten Narin, şunları söyledi:

“Bebeğin kalbi çok yoruluyordu. Yaptığımız tetkikler sonucu bebeğimizin kalbindeki PDA denilen deliği girişimsel olarak kapatmaya karar verdik. Fakat bebeğin düşük doğum ağırlığına sahip olması, işlem sırasında oluşabilecek komplikasyonlar bir riskti. Fakat önceki vakalardan kazandığımız tecrübeler ile kasıktan girerek bu bebeğimizin kalbindeki PDA denilen deliği kapattık. Şuan bebeğimizin sağlık durumu gayet iyi. Solunumu, nabzı normal. Tam iyileşip kuvözden çıkması 1-2 ayı bulur.”

Etiketler