Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Parmaklıklar ardından aile ekonomisine katkı

Parmaklıklar ardından  aile ekonomisine katkı

İskenderun M Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda, 635’i kapalıda, 297’si açık bölümde kalan tutuklu ve hükümlüler, cezaevinde açılan bilgisayar sistem kurulum bakım ve onarımı, saç sakal kesimi gibi kursların yanı sıra yeteneklerini ortaya çıkaran el işi faaliyetleriyle zamanlarını en iyi şekilde değerlendiriyor.

Kimi saç sakal kesimi kimi bilgisayar kursuna devam eden tutuklu ve hükümlüler, meslek edindirme faaliyetlerinden geriye kalan sürede de cezaevi bünyesinde kendileri için oluşturulan el işi atölyesinde soluğu alıyor.

Atölyede, çeşitli ürünler yaparak yeteneklerini ortaya koyan mahkumlar, yaptıkları birbirinden ilginç tasarımları satarak cezaevindeyken aile bütçesine katkı sağlıyor.

Maket gemilere ilgi büyük

Kimi saat, kimi çiçek, kimi ise maket gemi ya da dokuma ürünleri yapan mahkumlar, bunları kendilerini ziyarete gelen yakınları aracılığıyla 10-200 liradan satıyor.

Mahkumların yaptığı ürünlerin başında ise maket gemiler yer alıyor. Her bölümü ayrı bir incelik ve titizlik isteyen maket gemileri büyük bir özenle yapan mahkumlar, maketleri özel bir şekilde ışıklandırarak ilginç hale getiriyor. İskenderun M Tipi Açık ve Kapalı Ceza İnfaz Kurumu 2. Müdürü Mehmet Can, cezaevi bünyesindeki bilgisayar kursuna 20, saç sakal kesimi eğitimine de 20 tutuklu ve hükümlünün katıldığını, bu kursların talep olması halinde devamlı yapıldığını kaydetti.

Değişik ürünler

Kurslara ilginin çok iyi olduğunu belirten Can, mahkumların birçoğunun da cezaevi bünyesindeki atölyede yaratıcılıklarını ortaya koyarak birbirinden değişik ürünler yaptığını kaydetti.