Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Pedofili” içerikli ifadelerin yer aldığı kitabın yazarı gözaltında!

Pedofili içeren bölümleri nedeniyle sosyal medyada büyük tepki gören “Zümrüt Apartmanı” adlı kitabın yazarı Abdullah Şevki hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kitap hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine harekete geçildi. Soruşturmanın Türk Ceza Kanunu’nun 226’ncı maddesi uyarınca açıldığı bildirildi.

“Zümrüt Apartmanı” adlı skandal kitabın yazarı Şevki, hakkında açılan soruşturma çerçevesinde gözaltına alındı. 

Öte yandan skandal kitabın satışı da durduruldu.

Çocuk istismarının engellenmesine yönelik düzenlemeleri içeren 226’ncı maddede belirtilen suçu işleyen kişilerin altı aydan üç yıla kadar hapis ve adlî para cezası ile cezalandırılması öngörülüyor.

Bakanlık suç duyurusunda bulunmuştu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kurgu Kültür Merkezi Yayınları tarafından 2013 yılında basılan kitapla ilgili olarak, “Söz konusu kitapta yer alan ifadelerin Türk Ceza Kanununun 226. Maddesi’ne aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle yazar, basım ve dağıtımını yapan kişiler hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması için Bakanlık Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından gerekli yasal süreç başlatılmış ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur” açıklamasını yaptı.

Alçak kitaba sahip çıktılar birde!

Kitaptaki ifadelerin sosyal medyada yayılmasının ardından yazar Abdullah Şevki ve Ankara merkezli yayınevine yönelik tepkiler çığ gibi büyümüştü.

Yayınevi yöneticisi olduğu belirtilen bir kişiye ait olduğu iddia edilen sosyal medya hesabında yapılan açıklamada ise kitaptaki ifadelere sahip çıkılmıştı. Söz konusu açıklamada, kitaba eleştiri yöneltenler “karga beyinli” olmakla suçlanmıştı.

Kitabın yazan kişinin biyografisi

Abdullah Şevki, 1953’te İstanbul’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. İktisat ve Felsefe dallarında yüksek lisans yaptı. Çeşitli kamu görevlerinde, uzun süre yurtdışında bulundu. İngilizce ve Fransızcadan çeviriler yaptı. Sonraki yıllarda yaşamı boyunca en çok istediği amaca ulaşarak, okumak ve yazmak dışında hemen hiçbir şeyle ilgilenmedi. İngilizce ve Fransızca dillerinden çeviriler yaptı.

Abdullah Şevki, ilk şiirini 1980 yılında Oluşum dergisinde yayımladı. Sonraki yıllarda Agora, Oluşum, Tan, Yeryüzü Konukları, Sözcükler, Sesimiz, Türk Dili, Kum, Kül, Berfin-Bahar, Dünya-Kitap, Şiir Ülkesi, Damar, Yom Sanat, Düzyazı Defteri, Patika, Budala, Eski, İmlasız, Pencere, Şiiri Özlüyorum, Ünlem, Hece vb. gibi birçok yazın dergisinde şiir, şiir çevirileri, eleştiri, deneme, araştırma ve öyküler yayımladı.

Etiketler