Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Pensilvanya’nın MHP’yi bölme tuzağı

Pensilvanya’nın MHP’yi bölme tuzağı

Bu kadar aşkla, Akşener’e sarılan Cumhuriyet ve Fethullahçı tayfa yüzünden doğal olarak dikkatler Bahçeli’ye çevrildi. Seyreltik seviyede PKK sempatizanı olan solcuların ve Fethullahçılar’ın aniden ortaya çıkan Akşener aşkının anlamını herkes biliyor. Tartışmaya bile gerek yok. Daha önemli bir soru daha var cevap vermemiz gereken.

Fethullahçılar ve solcular, Devlet Bahçeli’den niye korkuyorlar, niye nefret ediyorlar?

7 Haziran seçimlerinden sonra Devlet Bahçeli’ye ben de çok sinirlenmiştim. Yaptığı “Hayır” siyaseti PKK’lıların anayasal mecburiyet olarak bakan koltuğuna oturmasına sebep olmuştu. Zaman geçti, şerlerin atından hayırlar çıktı ve bugünlere geldik.

Bugün sol ve Fethullahçı medyaya dikkatlice bakıyorum ve niye Bahçeli’yi istemiyorlar diye düşünüyorum. Kategorik olarak sağ siyasetçileri istememek değil bu, öyle olsaydı Akşener aşkıyla yanıp tutuşmazlardı. Mıymıy konuşan ağlakFethullahçılar’la yan yan yürüyerek PKK’cılık oynayan solcular, niye MHP’nin etrafında dolaşıyor?

Burada bir tezgâh dönüyor, bir iş çeviriyor bunlar.

1- Paralel yapı kendine, kendini belli ederek bir parti kuramaz. Birkaç teşebbüs oldu ama hemen hepsinde doğrudan Paralel lekesi vardı. Açıktan oynayan bir Fethullahçı partinin oy oranının %1.5’ten fazla olmayacağını herkes biliyor. Türkiye’de Fethullahçı partizanları sıkıp suyunu çıkarsan %2’yi bulamazlar. O halde bir parti olmalı ama Fethullahçı olmamalı, Pensilyanya’ya bağlı olmalı ama bu da belli olmamalı.

2- Fikir ve ideal kurmakla uğraşacak, bunu yıllarca anlatacak zamanları yok.

3- Üstelik yeniden teşkilatlanmak, il ilçe yapılarını kurmak şu anda girilecek bir yol değil.

İşte bu durumda ellerinde kalan son çare mevcut bir teşkilatlanma altyapısı üzerinde yürümek ve belki başlarda grup kuracak kadar (gerekiyorsa bağımsızlar olarak) bir kemik oy tabanı üzerinden hareket etmek.

Pensilvanya’nın “Meral Akşener” projesi tam olarak MHP değil, Paralel’in bir türlü kuramadığı yeni partiyi ortaya çıkarmak.

Meral Akşener, MHP’yi ele geçirmeyi deneyecek. Bir tür uydurma mağduriyet ve kahraman esintileri arasında bir kaos partisi ortaya çıkacak. Kaos diyorum çünkü Pensilvanya ve solcuların tek istediği ülkücü gençlerin silahlanması ve kargaşa için bin bir türlü zahmetle hazırlanmış tuzaklarda silahlı bir taraf olması. İşte bu durumda başında sorduğumuz kritik soruyu bir daha soralım: “Fethullahçılar ve solcular, Devlet Bahçeli’den niye korkuyorlar, niye nefret ediyorlar?”

Devlet Bahçeli, “Silahlanmış ve sokaklara cephe kurmuş ülkücü” tezgâhını bozuyor. Gençlerin ölüme gitmesinin önünde duruyor. Fethullahçı olsam bende nefret ederdim Bahçeli’den.

Son tahlilde Akşener’in MHP’nin başına geçmesi çok küçük ihtimal. 10 Temmuz’da MHP Bahçeli başkanlığında devam edecek gibi duruyor, ancak Akşener sağ gösterip sol vurabilir. Yani başından beri asıl amacı MHP’ye lider olmak değil de, MHP’yi bölüp Pensilvanya’ya bir siyasi parti hediye etmek olabilir…

Erem Şentürk

Etiketler