Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

PKK çöküşü durdurmak için HDP’ye misyon yükledi

Neşat Ergül
PKK çöküşü durdurmak için HDP’ye misyon yükledi

Türkiye’nin etkin ve kararlı mücadelesi sonrası neredeyse yurt içinde tamamen bitme noktasına gelen terör örgütü PKK, örgüte eleman temini için yeni yöntemler arayışına girdi. PKK’nın eleman temini konusunda görev verdiği ise CHP, İP ve SP’nin siyasal bir parti diyerek ittifak yaptığı, terörle bağlantısını kabullenmediği HDP oldu. Van’da PKK’nın gençlik yapılanmasına ilişkin 37 sanık hakkında 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada, terör örgütü ile HDP arasındaki ilişkiler bir kez daha tescillendi.

Örgütün gençlik yapılanmasının ülke genelinde legal görünümlü çalışmalar adı altında katılım ve örgütleme faaliyetleri yürüttüğüne yer verilen iddianamede, “Gerçekleştirilmesi muhtemel illegal eylemlerin engellenmesi, kırsal alana yeni eleman temini çalışmalarının deşifre edilmesi amacıyla şehir içinde ve kırsal alanda yürütülen operasyonel faaliyetlerin süreklilik kazanması, yapının faaliyetlerinin en alt düzeye inmesini sağlamıştır” ifadelerine yer verildi.

TALİMATLA ÖRGÜTLENME

Örgütün, etkinliğini yitiren ve dağıtılan müzahir gençlik yapılanmalarını yeniden toparlamaya ve müzahir kitle nezdinde algı oluşturarak tabanı canlı tutmaya çalıştığı anlatılan iddianamede, şu bilgiler verildi:
“PKK’nın üst düzey yöneticileri tarafından gençlik yapılanmalarına gönderilen talimatlar doğrultusunda örgütleme faaliyetlerine ağırlık verildiği belirlenmiştir. Güvenlik güçlerinin gerçekleştirilmesi muhtemel operasyonlarının da önüne geçmek amacıyla örgütleme faaliyetlerinin ‘HDP Gençlik Meclisi’ çatısı altında yürütüldüğü tespit edilmiştir. Terör örgütü, içinde bulunduğu çöküşü durdurmak ve yeniden bir çıkış yakalayabilmek amacıyla müzahir gençlik kitlesine özel bir misyon yüklemiş, bu kapsamda HDP gençlik konferanslarıyla gençlik kitlesini hareketlendirme, taban motivasyonunu arttırma çabasına girmiştir.”

HDP ELİYLE TELAFİ PEŞİNDE

İddianamede, gençlik kitlesini örgütleyerek eleman kazanma faaliyetlerine ağırlık verdiği anlatılan örgütün, böylelikle HDP’nin yürüteceği legal faaliyetlerle sınır ötesinde nicel yoksunluğunu telafi etmeye çalıştığı belirtildi. İddianamede yer alan sanıkların, ‘eğitim’ adı altında terör örgütü elebaşının doğum gününü kutladığı, terör örgütünün bez parçasını tanıttığı ifade edilen iddianamede, “Yaşı küçük çocuklara hiçbir resmi izinleri olmadan sözde eğitim vererek, gizlilik içinde yaptıkları bu eğitimlerle çocukların örgüte sempati kazanmasını ve ideolojisini benimsemelerini hedeflemişlerdir” denildi.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri