Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

PKK, “ev, okul ve hastaneleri vurun” talimatı verdi

PKK, “ev, okul ve hastaneleri vurun” talimatı verdi

Güvenlik güçlerinin Cizre ve Silopi’de bölücü terör örgütüne yönelik operasyonları tüm hızıyla sürerken halk desteği alamayan panik halindeki örgütün, eylemlerini okullara ve sivil hedeflere yöneltmesi teröristlerin telsiz konuşmalarına yansıyor.
Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, bölücü terör örgütünün telsiz konuşmalarından, özellikle Cizre ve Silopi’de sürdürülen başarılı operasyonlardan rahatsız olan terör örgütü elebaşlarından Murat Karayılan’ın, evlerin, okulların ve hastanelerin yerle bir edilmesi talimatını verdiği ortaya çıktı.
Telsiz konuşmalarında, bölücü terör örgütü elebaşlarından Murat Karayılan’ın özellikle Cizre ve Silopi’de yürütülen başarılı operasyonlardan büyük bir rahatsızlık duyması nedeniyle teröristlere, “Artık anlaşılmıştır ki halk yanımızda yer almıyor, desteği bize değil askere veriyor. Acımayın, aldanmayın, akıllı hareket edin ve ayrım yapmayın. Evleri, okulları, hastaneleri yerle bir edin. Ambulansları hareket ettirmeyin, hedef alın vurun” talimatını gönderdiği ortaya çıktı.

“Talimat açık. Arkalarından vurun”

Karayılan’ın talimatı teröristlerin kendi aralarındaki telsiz görüşmelerine de yansıyor.
Cizre’de 15 Aralık’ta saat 23.48’de geçen bir konuşmada teröristlerden birinin telsizle hastanede yatan hastalar bulunduğunu ne yapılması gerektiğini sorması üzerine telsizin diğer ucundaki teröristin “Talimat açık. Arkalarından vurun”, diğer bir teröristin de “Evet, evet. İnsanları düşünmeyin, hastaneyi tamamen patlatın” cevabını verdiği görülüyor.
Yine Cizre’de 16 Aralık saat 02.10’da yapılan bir diğer telsiz konuşmasında da teröristlerden birinin “Fedailer hastaneye girsinler mi” sorusunu, diğer teröristin “Vurun! Vurun! Talan edin”, diğerinin ise “Oradaki yerleri tarayın” diye cevapladığı görülüyor. Bunun üzerine ilk teröristin etrafta ve içeride asker bulunduğunu, zayiat verebileceklerini ve saldırının başarı şansının hemen hemen hiç olmadığını söylemesi üzerine telsizin diğer ucundaki teröristin, “O zaman gidin kendinizi patlatın…” şeklindeki ifadesi telsiz konuşmalarına yansıyor. Cizre’de 17 Aralık’ta geçen bir başka telsiz konuşmasındaysa operasyon güçlerinin liseye sızmaya çalıştıklarını haber veren bir teröriste telsizin diğer ucundaki teröristin, “Karpuzları (liseye tuzaklanan ev yapımı patlayıcıları) tek tek patlatın” şeklinde cevap vermesi üzerine soruyu soran terörist, okulda iki arkadaşlarının bulunduğu uyarısında bulunuyor. Bunun üzerinetelsizin diğer ucundaki teröristin, “Boşver patlatın onlar da şehit olur” dediği duyuluyor.

“Ambulansı vurun karmaşa olur”

Silopi’de 17 Aralık’ta saat 15.15’te geçen bir telsiz konuşmasında ise teröristlerden birinin etraflarının operasyon güçlerince sarıldığını güç durumda kaldıklarını anons etmesi üzerinetelsizin diğer ucundaki terörist, “Arkadaş ambulans geliyor. Ambulansı vurun karmaşa olur” ifadesini kullanıyor. Yine Silopi’de 17 Aralık’ta saat 16.30’da yapılan bir telsiz konuşmasındaysa teröristlerden birinin diğerlerine operasyon kuvvetlerinin gelmeleri halinde tüm mayınları patlatarak okulu tamamen imha etmeleri talimatını veriyor. Bunun üzerine diğer teröristin “Tamam. Ben yukarıdaki okula gidiyorum. Orada biraz malzeme var. Onu getireceğim” şeklindeki cevabı üzerine ilk konuşan terörist, “Sen git, biraz da bize getir” diyor.

Etiketler