Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

PKK, tarım ve hayvancılığa da darbe vurdu

PKK, tarım ve hayvancılığa da darbe vurdu

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki terör olayları, tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşları da mağdur etti.
Tarladan toplanan ürünler, alıcılar ve nakliyecilerin güvenliklerini gerekçe göstererek bölgeye gelmemesi yüzünden çiftçilerin elinde kaldı. Besiciler de terör saldırıları nedeniyle hayvanlarını meralara götüremeyince zor günler yaşadı.
Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde 5 bin dönüm arazide üretilen yaklaşık bin ton fasulye, alıcı bulunamayınca depoda kaldı, bazı ürünler de hasat edilemedi.
Adilcevaz Ziraat Odası Başkanı Alaattin Uluğ, yaklaşık bin ton fasulyenin terör olayları nedeniyle çiftçilerin elinde kaldığını söyledi.
Fasulyelerin bir kısmının hala tarlada olduğunu ifade eden Uluğ, şöyle konuştu:
“Terörden dolayı, alıcılar ve araçların yakılacağı endişesini taşıyan nakliyeciler ilimize gelemedi. Çiftçilerimiz mağdur oldu. Yetkililerin çiftçilere yardımcı olmasını bekliyoruz. Çiftçi borçlarının da ertelenmesini istiyoruz. Terör olaylarından olumsuz etkilenen çiftçimiz bitmiş durumda. İlçemizdeki 5 bin dönümde ekilen fasulyeden yaklaşık bin ton ürün elde edildi.
Terör yüzünden insanların mağdur ve perişan olduğunu anlatan Uluğ, “İlçemize önceden arabalar rahatlıkla gelirdi. Çözüm Süreci’nin devam ettiği dönemlerde, Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna gidip gelebiliyorduk. Bir sorun yoktu ama bu dönem herkesin aracını yaktılar. Bunları yakınca insanlar bölgeye gelemedi” değerlendirmesinde bulundu.

Çiftçi perişan oldu

Adilcevaz Sulama Kooperatifi Başkan Yardımcısı Şahabettin Dursun da alıcıların her sezon sonu üretilen baklagilleri aldığını söyledi.
Bu yıl terör olaylarının artması ve bölgenin çok karışık olması nedeniyle alıcıların ilçeye gelemediğini vurgulayan Dursun, şunları kaydetti:
“İhracata giden fasulyeler çiftçilerimizin elinde kaldı. Geçen yıl toptancılar Mersin, Adana, İstanbul, Konya ve farklı illerden gelerek tonlarca fasulyeyi alıyordu. Çiftçi sıkıntı yaşamıyordu ancak terör olaylarından dolayı kimse buraya gelemedi. Çiftçilerimizin ürettiği fasulyeler ellerinde kalınca perişan oldu. Banka borcunu ödeyemez durumda geldiler.
Bundan dolayı çiftçilerin borçlarının ertelenmesini ve alıcıların ilçeye gelerek fasulyeleri almasını istiyoruz.”

Etiketler