Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

PKK’dan evladını isteyen ailelerin sayısı 24’e yükseldi

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde 8 gündür devam eden oturma eylemine katılan aile sayısı 24’e yükseldi.

PKK’dan evladını isteyen ailelerin sayısı 24’e yükseldi

Evladı PKK tarafından kaçırılan ailelerin HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki nöbetlerinin yedinci gününde aile sayısı 24’e yükseldi. İlk başta sadece Diyarbakır’daki acılı annelerin başlattığı oturma eylemi gün geçtikçe çığ gibi büyüyor. Malatya, Elazığ, Ağrı, Gaziantep, Mersin gibi civar illerden evlat nöbetine gelen ailelerin yanı sıra Ordu’dan da bir aile bugün nöbete katıldı.

Ordu’dan gelen Latife Ödümlü 10 ay önce Dicle Üniversitesi Kimya bölümünde okuyan ve bir anda ortadan kaybolan 22 yaşındaki oğlu Özgür için eyleme katıldı. Oğlunun Kuzey Irak’a gittiğini öğrenen ancak ulaşamayan anne Ödümlü, evladını HDP’den istiyor.

Öte yandan baba Salih Aylu da 22 Mart’ta dağa kaçırılan 20 yaşındaki oğlu Mehmet için oturma eylemine katıldı.

Nihan Çiçek de 5 yıl önce Lice’ye götürülüp dağa çıkarılan 19 yaşındaki kızı Hatun için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önüne geldi.

“Kızımın çeyizi evde kaldı”

Eşinin 15 yıl önce vefat ettiğini, kızına hem anne hem de babalık yaptığını dile getiren Çiçek, hasta olduğunu, bir an önce kızına kavuşmak istediğini ifade etti. Nihan Çiçek, şöyle devam etti:

“Gözüm pencerede kulağım kapıda kızımı bekliyorum. Kızımı gönderenler kocamın akrabalarıdır. Kızımı gönderenler partilidirler, partili olmasalardı, göndermezlerdi. 3 yıl önce bana telefon geldi, yaralanmıştı. Kızım bana dedi ki; ‘Ana beni gönderen Elif’tir, Tuba da biliyor, gönderen bunlardır, beni kandırıp buraya gönderdiler.’ Kızım öyle deyince onlar evlerini terk etti. Hala Diyarbakır Sümer Park’ta milleti kandırıyorlar. Kızımı istiyorum. Kızım nişanlıydı. İki üç ay ağabeyimin oğluyla nişanlı kaldı. Kızımın çeyizi evde kaldı.”

Devlet yetkililerinden bakanlık düzeyinde gelen destekler ve çeşitli STK’ların hem bizzat ziyareti hem de yazılı açıklamalarıyla moral bulan aileler, eylemlerini sürdürmekte kararlı görünüyor.