Son Dakika

PKK’nın terör ortağı CHP

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, ABD’nin PKK’nın sözde liderlerinin başına ‘12 milyon dolar’ para ödülü koymasını eleştirdi.

PKK’nın terör ortağı CHP

CHP’nin teröre bakışını ortaya koyan Çeviköz, PYD’yi aklamaya kalktı. Kılıçdaroğlu’ndan Böke’ye, Tanrıkulu’ndan Tekin’e her kademedeki CHP’liler de PKK’yı savunmuştu.

ABD yönetimi, terör örgütü PKK’nın ‘sözde’ tepe yöneticileri Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ın başına 12 milyon dolar ödül koydu, CHP’liler karardan rahatsız oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, ABD’nin PKK elebaşlarına koyduğu ödül hakkında “Amerika’nın tutumu doğru değil” dedi. PKK ile YPG arasında bir ayrım yapılamayacağını belirten Çeviköz, “PDY siyasi oluşum. Ancak Türkiye’nin de PYD-YPG birleşkesi şeklinde kullandığı ifade yanlış. PYD bir siyasi oluşum, YPG ise onun askeri boyutudur” diyerek terörü meşrulaştırmaya kalktı.

PKK’YA MEŞRUİYET

Meclis’te Avrupa Birliği Uyum Komisyonu’nun CHP üyeleriyle birlikte basın toplantısı yapan Çeviköz, “Amerikan askerleri YPG ile ortak devriye yapıyor. Sonra PKK’nın üç elebaşı hakkında ‘ödül’ kondu. Hemen ardından ABD’nin Suriye temsilcisi YPG’yi ‘terör örgütü’ görmediklerini açıkladı. PKK’yı ise terör örgütü olarak açıkladı. Tutum doğru değil” ifadesiyle PKK’nın, YPG’nin ve PYD’nin terörist olmadığını iddia etti. Bir gazetecinin, ‘Yani siz, PYD’nin terör örgütü olmadığını mı söylüyorsunuz?’ şeklindeki sorusu üzerine Çeviköz, “Öyle demedim. Rusya Afrin’de PYD ile çalışıyor; ona da kızalım” diyerek kendini düzeltti.

TERÖRE ARKA ÇIKTI

Oysa daha önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da tıpkı yardımcısı Ünal Çeviköz gibi “YPG terör örgütü değildir” demişti. CHP eski Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke de “PYD’nin terör örgütü olduğuna ikna olmamız için istihbari bilgi gerekiyor” ifadesini kullanarak, PKK’lıların ve uzantılarının terörist olmadıklarını savunmuştu. Her fırsatta terörist cenazelerine koşan ve tutuklu olan terörist başı Abdullah Öcalan’ın avukatı Sezgin Tanrıkulu, “PKK terör örgütü değildir” diyerek bölücü açıklamalar yapmıştı. Tanrıkulu “PYD’nin Türkiye’de bir eylemi olmadı” sözüyle de teröre arka çıkmıştı.

YEREL SEÇİM BİRLİĞİ

CHP’nin eski Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili ve 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde partisinin ‘İstanbul adayı’ olması beklenen Gürsel Tekin de PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin kapatılması halinde sokakta direneceklerini açıklamıştı. Kandil’in partisi HDP’yle her seçim öncesi örtülü ittifak kuran CHP’liler, terör örgütü desteği de görmüştü. Kandil’deki terörist elebaşı Cemil Bayık, “CHP etrafında birleşelim” çağrısında bulunmuştu. Bir başka terörist elebaşı da 24 Haziran Seçimleri öncesinde CHP’ye tehdit gibi açıklama yaparak, “HDP-CHP ittifakı acilen resmiyet kazanmalı” demişti.

İŞ BÖLÜMÜ SÜRÜYOR

31 Mart 2019’deki Mahallî İdareler Seçimler öncesi de iki parti teşkilatları görev bölümü yaparak, büyükşehirlerde CHP’yi destekleme kararı almıştı. Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin teşkilatlarına seslenerek, “HDP’liler ile birlikte çalışın” demişti. CHP’nin eski Sözcüsü Bülent Tezcan da Kandil’den talimat ile siyaset yapan, eski eş başkanları mitinglerde açıkça ‘Sırtımızı PKK’ya, YPG’ye, YPJ’ye dayadık’ diyen HDP’ye nasıl olur da terör örgütü dersiniz diye iktidar partisine çıkışmıştı. CHP’nin kaos politikalarına destek veren HDP’liler ile HDP’nin sokak olaylarında rol alan CHP’liler terör ortağı gibi adeta iş bölümü yapıyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.