Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

PKK’nın yeni adı: Demokratik Suriye Güçleri

PKK’nın yeni adı: Demokratik Suriye Güçleri

Demokratik Suriye Güçleri, PKK’nın Suriye’deki adı olan YPG, YPG’nin kadın kolu YPJ ve Süryani Askeri Konseyi’nin bir araya gelmesiyle kurulmuştu. Daha sonra başta Türkiye olmak üzere dünya kamuoyuna kendilerini DAEŞ’e karşı savaşan bir koalisyon olarak gösterebilmek için başka gruplardan isimleri de sembolik olarak dâhil etmişlerdi.

Ecnad’uş Şam grubundan Ebu Cafer, Demokratik Suriye Güçleri denilen yapılanma için, “IŞİD’e silah satarken yakalanıp Türkmen bölgesinden kovulan çeteler, Esed yanlısı Suriyeliler, silah ticareti ve hırsızlık yapan mafya gruplarının bir araya gelmesiyle kuruldu” dedi.

Grubun, Rusya ve İran’ın talimatlarıyla hareket ettiğini ve sahada DAEŞ ile yapılan pazarlıklarla birbirlerine alan kazandırdığını belirten Ebu Cafer, “Gazetelerde ABD, Rusya ile düşmanmış gibi görünüyor; ama birlikte destekledikleri gruplara da havadan silah ve mühimmat sağlamayı da ihmal etmiyor” ifadelerini kullandı.

Yerel kaynaklar, BM kararları sonrasında, adı değiştirilmiş aslında PKK olan “Demokratik Suriye Güçleri” grubun kabul edildiği ve 5 yıldır mücadele eden diğer grupların; hatta Suriye halkının terörist ilan edildiğine dikkat çekti. Sahada aynı anda Esed’e ve
DAEŞ’e karşı mücadele eden gruplar, “ABD, PKK’yı destekleyebilmek için teröristlerin adını ‘Demokratik Suriye Güçleri’ olarak değiştirdi. Suriye’de mücadele eden grupların komutanları, ‘Azez-Cerablus hattını PKK’ya teslim edebilmek için dünyayı kandırıyor. PKK ve rejim ortaklaşa hareket ediyor ve DAEŞ sadece Suriye halkına saldırmak için bahane olarak kullanılıyor. Şam Palas Otel’de DAEŞ, PKK, İran, Rusya ve BAAS bir plan yapıyor ve sonra sahada Müslümanları öldürerek, planlarını hayata geçiriyorlar. Türkiye halkı Demokratik Suriye Güçleri adıyla kurulmuş tuzağa düşmesin” bilgisini paylaştı.

PKK ile birlikte hareket eden küçük bir Türkmen grubunun elebaşısı olan Talal Silo, Kurdistan 24 kanalına yaptığı açıklamada, rejim, ABD ve PKK’nın işbirliğini itiraf etti. ABD’den silah ve mühimmat aldıklarını açıklayan Talal Sülo, şu ifadeleri kullandı:
“DAİŞ’e karşı savaş kapsamında, Şedad kentini kurtarma hazırlıkları içindeyiz. Bunun için de silah ve mühimmat ihtiyacımız var.”

ABD’den silah aldıklarını kesin bir dille doğrulayan Talal Sülo, “Bir süre önce ABD’li yetkililer, Şedad kasabasını DAİŞ’in elinden kurtarmaya dönük savaş doğrultusunda, Suriye’de bulunan Kürt, Arap ve Hristiyan savaşçılara silah ve mühimmat yardımı yaptı” dedi.

Talal Sülo’nun yönettiği “Selçuklu Tugayı” adlı grup, Türkiye kamuoyuna yanıltıcı mesaj vermek amacıyla PKK tarafından Demokratik Suriye Güçleri’ne dâhil edilmiş küçük bir grup. Bayırbucak ve Halep Türkmenlerinin tamamı ise, bu grubu “kovulmuş bir çete” olarak tanımlıyor.

Erem Şentürk

Etiketler