Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Prof. Dr. Osman Çakmak’a TÜBİTAK’tan yüksek başarı ödülü

Prof. Dr. Osman Çakmak’a TÜBİTAK’tan yüksek başarı ödülü

Çakmak’ın yaptığı “ Bromlanmış Metoksi, Siyano ve Nitro/Amino Kinolin Türevlerinin Seçici-Etkin Sentezleri ve Biyolojik Aktivitelerinin İncelenmesi” başlıklı çalışma TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı tarafından yapılan değerlendirme sonucunda TÜBİTAK-Proje Performans Ödülü (PPÖ) kazandı. Bu ödül TÜBİTAK projelerini YÜKSEK BAŞARI (çok sayıda buluş ve ürün-çıktı) sahiplerine veriliyor.

Proje yürütücüsü Prof. Dr. Osman Çakmak, bu projenin kimyasal incelemeler kısmının Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamlandığını; biyolojik çalışmaların ise Gaziosmanpaşa Üniversitesinde gerçekleştiğini belirtti. Çakmak Proje Performans (PPÖ) ödüllerinin proje tamamlandıktan iki yıl sonra projeden hâsıl olan ürünler değerlendirilerek verildiğini ifade etti.

3 YILLIK EKİP ÇALIŞMASI

Bu projede Prof. Dr. Şaban Tekin ve Dr. Salih Ökten araştırmacı olarak yer aldı. Ayrıca projenin tamamlandığı 3 yıl içinde muhtelif zamanlarda 5 kadar bursiyer çalıştı.

Tam bir ekip çalışmasının ürünü projeyle ilgili olarak Çakmak “Bir doktora tezi ve iki yüksek lisans tezi tamamlandı. 10 kadar uluslararası bilimsel yayın (SCI; SCI -expanded), çoğu uluslararası olmak üzere 20 kadar tebliğ-bildiri çıktı. Patent müracaatı oldu.

Sonuçlar çok bereketli oldu. Hala sonuçları değerlendirmeye devam ediyoruz. Başvuru yaptıktan sonra bile bugünlerde 4 yayın daha çıktı. Uluslararası bilim camiasında da yankısı büyük oldu. Yayınlarımıza bir çok atıf geldi” ifadelerini kullandı.