Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Putin ve PKK’nın hızlı, kısa ve karışık aşk hikâyesi

Putin ve PKK’nın hızlı, kısa ve karışık aşk hikâyesi

Aylardan Ekim’di ve “Biji serok Putin” diyerek duyurmuştu PKK, Putin’e olan aşkını. Eski sevgili ABD, saçlarına güller serperim edasıyla havadan silah atmaya başlamıştı o günlerde PKK birliklerine; ama aşk bu, geri dönüşü yoktu artık fistanlı hevallerin.
Her şey o kadar hızlı gelişti ki, uçak düştü, Fırat’ın batısına bakan PKK’nın gözleri yeniden parladı ve Putin’in Kadirov için çarpan yaşlı kalbi, Demirtaş için de heyecanlanmıştı. Sonunda taze âşıklar, yeni aşkın nişanesi için dün Moskova’da buluştular. Rus katedrallerin gölgesindeki törenin ruhuna dair açıklamayı ilk Lavrov yaptı.

“Nasıl Hristiyanların, Yezidilerin, diğer azınlıkların topraklarında kalma, atalarının topraklarında yaşama hakkı varsa, onların da hakları var… HDP’nin Türkiye’de tüm etnik azınlıkları temsil eden bir siyasi platformu olduğunu biliyoruz” dedi Lavrov. Yani HDP bir azınlık hareketidir, yani Kürtler azınlıktır, istismar edilebilirler ve tabii ki “Kürt Memed”, Putin için kullanılabilir; hatta feda edilebilirdir.

Bundan sonrası için PKK’nın hendek tiyatrosunu biraz daha uzatması gerekiyor. Rusya’nın Kandil’de gerekli hazırlığı tamamlayana kadar, iş makinelerinin giremeyeceği kadar dar sokaklarda barikat oyunlarına devam edilmesi gerektiğini düşünüyorlar. Bir süre daha dayanabilirlerse, ÖSB’ler sahneye inecek. ÖSB; yani Öz Savunma Birlikleri denilen ekipler, YDG-H denilen kadroya göre daha tecrübeli olan dağ ekipleri, geldiklerinde hendek tiyatrosu bir üst merhaleye çıkacak.

Dar sokaklar bu sebeple tercih ediliyor. Zırhlı araçlar ve iş makinelerinin hareket kabiliyetine karşı bir tedbir. Çatıları yakarak İHA’ların görüşleri de engellendiğinde sokaklar rahatça tuzaklanabiliyor ve zaman kazanılıyor. Mesele ÖSB denilen katmerli teröristlerin gelişine alan hazırlamak.

Bu durumda, “hendekleri siyasallaştırma” ve uluslararası gündeme getirme sırasında Rusya’da takılan yüzükler devreye girecek.

Şimdi bir adım geri çekiliyorum ve şunu soruyorum. Benim gibi bir gazeteci uzaktan baktığında bunları görebiliyorsa devlet görebiliyor mudur acaba? Bir planı var mıdır acaba?

İl valilerini, ilçe kaymakamları ve çeşitli kurumların bürokratlarını, evini terk eden vatandaşın derdine koşarken gördüğümüz için devleti yanlış anlamış olabilirler diye düşünüyorum. Yanlış anladılar ve bu anlayış bozuklukları yeni değil. Geçmiş yıllarda “Çözüm Süreci” denilen dönemde devletin sakin ve sabırlı tavrını da yanlış anlamışlardı. Devleti yendik, gördünüz mü çekildiler, buralar artık bizim, diye propaganda yapıyorlardı. Şimdi yine aynı hatayı yapıyorlar. Dünyanın en merhametli terörle mücadele operasyonunu yürüten devletin sakin, temkinli ve tedbirli davranışını zayıflık zannediyorlar. Üstelik Putin’e de öyle anlattılar. Basit ve faydalı bir nasihat: Kadirov’a sorsunlar. 2010 yılında Putin’e bir kere yanlış bilgi (adres) verdiğinde aylarca hasta yatmıştı.

Erem Şentürk

Etiketler