Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

‘Rabia Naz’ olayı bir yıldır çözülemedi

Neşat Ergül
‘Rabia Naz’ olayı bir yıldır çözülemedi

Türkiye, bir yıldır Giresun’un Eynesil ilçesinde evinin önünde yaralı olarak bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede ölen Rabia Naz’ın sırrını tartışıyor. Baba Şaban Vatan, öne sürüldüğü gibi kızının intihar sonucu değil, bir trafik kazası sonucu öldüğünü savunuyor.

Görele Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma ise halen sürüyor.

Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, soruşturmanın tamamlanması için Trabzon ve Giresun Adli Tıp Kurumları’nın ardından, İstanbul’dan da rapor beklendiğini söyledi. Soruşturma çerçevesinde alınan kriminal ve adli raporların beklenmesinin uzun sürdüğünü ve bu nedenle hazırlık aşamasının bugüne kadar geldiğini kaydeden Başsavcı Alan, Rabia Naz’ın ölümüne ilişkin soruşturmanın hiçbir şüpheye yer bırakmadan sonlandıracaklarını ifade etti.

HERHANGİ BİR ŞÜPHELİ YOK

Raiba Naz’ın ölümüyle ilgili bugüne kadar 50’den fazla kişinin soruşturma çerçevesinde ifadesinin alındığı, ancak şüpheli olduklarını gösterecek bir delil bulunmadığı için gözaltı kararı verilmediği de ortaya çıktı.

Bu arada, Rabia Naz’ın ölümüne ilişkin babası Şaban Vatan’ın “müfettiş talebi” incelemesi, Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından görüşüldü. Görüşmenin ardından, baba Vatan’ın isteği doğrultusunda HSK, inceleme başlatılması kararı aldı. Bu karar üzerine, Rabia Naz’ın ölümü HSK müfettişlerince detaylı bir değerlendirmeye tabi tutulacak ve Şaban Vatan’ın kızının cinayete kurban gittiğine ilişkin iddiaları araştırılacak.

BABASI HASTANEYE YATIRILDI

Kızının öldürüldüğünü ve üstünün örtüldüğünü savunan Şaban Vatan ise önceki gün ağabeyinin “akıl sağlığı yerinde değil” beyanı esas alınarak, hastaneye kaldırıldı. 3 hafta süreyle gözetim altında tutulacak olan Şaban Vatan, bu uygulama için, kendisini delirtip susturmaya çalışacaklarını savundu.

Şaban Vatan’ın akıl hastanesine yatırılması olayının, kızının ölümüyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında olmadığı ise savcılık kaynaklarınca açıklandı.