Son Dakika

Rejimin petrol tedarikçisi PKK/YPG

YPG/PKK terör örgütünün, Esed/Hamaney rejimi için önemli bir ham petrol tedarikçisi haline geldiği Amerikan medyasına yansıdı.
Rejimin petrol tedarikçisi PKK/YPG

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, terör örgütü YPG/PKK ile rejim arasındaki petrol ticaretinin gözler önüne serdi.

Gazete, ABD istihbaratına ve lojistiği sağlayan kamyon şoförlerine dayandırdığı haberde, YPG/PKK’nın, ABD ve Avrupa tarafından Esed rejimine petrol tedarik ettiği için yaptırım listesine konulan Qatirji Group adlı şirkete büyük oranda ham petrol sattığını yazdı. Haberde söz konusu petrolün, Suriye’nin doğusunda YPG/PKK kontrolündeki 30 kilometrekarelik bir alandan çıkarıldığı ifade edilirken, DEAŞ’ın da geçmiş yıllarda aynı bölgeden petrol çıkararak aynı şirketle ticaret yaptığı vurgulandı. WSJ’nin haberinde, ABD Hazine Bakanlığı ve Qatirji Group yetkililerinin konuya ilişkin yöneltilen sorulara cevap vermekten kaçındığı da ifade edildi.

KİRLİ İŞBİRLİĞİ İFŞA EDİLDİ

ABD, 2011 yılında ülke genelindeki protestoculara uyguladığı şiddet sebebiyle Esed rejimine petrol satımını yasaklamıştı. Daha önce de YPG/PKK ve Esed rejiminin, petrol transferini hızlandırmak için Deyrizor’da Fırat Nehri’nin altına, YPG/ PKK işgalindeki Şuheyl beldesinden rejim kontrolündeki Bukris beldesine boru döşediği ortaya çıkmıştı. ABD destekli terör örgütü, Suriye’deki petrol kaynaklarının yaklaşık yüzde 70’ini işgal ediyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.