Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Romanya’daki konferansa TİKA desteği

Romanya’daki konferansa TİKA desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Romanya’da “3. Uluslararası Kültürel Çok Seslilik: Dünyada Türk Dili, Kültürü ve Medeniyeti Konferansı’nın” gerçekleştirildiği bildirildi.
TİKA’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Romanya’da Köstence Ovidius Üniversitesi ve Romanya Demokrat Türk Birliğinin organizasyonu ile “3. Uluslararası Kültürel Çok Seslilik: Dünyada Türk Dili, Kültürü ve Medeniyeti Konferansı” düzenlendi.
TİKA’nın desteğiyle düzenlenen konferansa Romanya, Türkiye, Kosova, Makedonya, Moldova, Kırım, Azerbaycan ve Bulgaristan’dan 60’ın üzerinde akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katılarak konuya disiplinler arası yaklaşımlarıyla katkıda bulundu.
Konferansta söz alan Ovidius Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sorin Rugina, uluslararası yaklaşımların üniversitelerindeki öğrenciler ve programlarla kendisini gösterdiğini söyledi. Rugina, bu uluslararası ve çok kültürlü ortamda bölgenin önemli, tarihi topluluk ve dillerinden olan Türkler ve Türkçe ile ilgili bir akademik programa evsahipliği yapmaktan dolayı duydukları mutluluğu dile getirdi.
Ovidius Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Cristinac Tamaş yaptığı konuşmada, fakültelerindeki Türkçe programının öneminden söz ederek bir ay önce TİKA tarafından donanım desteğinde bulunulan Mehmet Akif Ersoy Türkçe Sınıfı’nın açılmasının ardından bu konferansa da TİKA’nın verdiği desteğin ve iki kurum arasındaki işbirliğinin kendilerini mutlu ettiğini belirtti.