Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Rus hava saldırıları en çok IŞİD’e yarıyor’

'Rus hava saldırıları en çok IŞİD'e yarıyor'

ABD yönetimi, Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarının terör örgütü IŞİD yerine Esed rejimine muhalif grupları hedef aldığını, bunun da doğal olarak örgüte yaradığını düşünüyor.

Son aylarda Rusya’nın Suriye’deki ılımlı muhalifleri hedef alan hava saldırıları yoğunlaşırken uluslararası kamuoyunda Rus saldırılarının IŞİD’ten çok muhalifleri vurmasının arkasındaki nedenler daha fazla sorgulanmaya başladı.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan ABD Savunma Bakanlığından adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, “Rusya’nın Suriye’deki ılımlı muhalifler üzerinde yoğunlaştırdığı hava saldırılarının IŞİD’e yaradığını düşünüyor musunuz” şeklindeki soruyu şöyle cevapladı:

“Kesinlikle. Bunun kanıtlarını görüyoruz. Spesifik bir örnek vereyim. Bunu Mara bölgesinde gördük. Rusya, Halep yakınlarında hava saldırılarına başladığında orada IŞİD’e karşı mücadele veren muhalif grupların çoğu, Suriye ve İran güçleriyle savaşabilmek için oradan ayrılmak zorunda kaldı. Onlardan boşalan bölgeyi ise IŞİD ele geçirdi.” 

Aynı yetkili, Rus hava saldırılarının aynı zamanda Esed rejimini takviye etme amacını taşıdığını vurguladı. Pentagon yetkilisi, IŞİD’in ortaya çıkmasının nedeni olarak gördüğü Esed rejimini güçlendirmenin, IŞİD’le mücadele amacına zıt bir durum olduğunu kaydetti. “ABD sadece ve sadece IŞİD ile savaşta” diyen yetkili, bunun kendilerinin tek amacı olduğunu dile getirdi.

Esed’in barışçıl diplomatik bir yolla görevden ayrılması ve bir geçiş hükümeti kurulması için çalışmak yerine Suriye’deki rejimin sürdürülmesini sağlayacak adımlar atmanın sadece Suriye halkı arasındaki düşmanlığın devamına hizmet edeceğini vurgulayan Pentagon yetkilisi, bu durumun IŞİD’le organize bir şekilde mücadele edilmesinin önünde de bir engel olacağını ve IŞİD’in ortaya çıkmasını sağlayan koşulların devam etmesine imkan tanıyacağını ifade etti.

Savunma Bakanlığı yetkilisi, “Rusların Suriye’de yaptıkları şeyin IŞİD yerine Esed muhaliflerini bombalamak olduğunu görüyoruz” dedi. 

Etiketler