Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Rusya, Kırım ile ilgili yalanlarına devam ediyor

Rusya, Kırım ile ilgili yalanlarına devam ediyor

Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi’nin (Rosselhoznadzor) resmi internet sayfasında, Rusya devlet sınırında Rosselhoznadzor’un devlet müfettişleri tarafından Ukrayna’nın ana karasından Kırım’a giriş yapan 6 aracın denetimden geçtiği ve 19,2 ton ile 500 adet bitkisel gıda ürününün kontrol edildiği iddia edildi.
Kontrol edilen gıda ürünlerinin, güvenlik belgelerinin olmadığını ileri süren Rosselhoznadzor’un açıklamasında, “İthalatçıların, Rusya Federasyonu mevzuatının normlarını ihlali sebebiyle yüklerin girişine izin verilmedi. Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi’nin kararı ile karantina uygulanan tüm ürünler komşu ülkeye (Ukrayna’ya) geri gönderildi” diye ifade edildi.
Söz konusu bilgiyi kontrol etmek amacı ile gazeteciler Kırım’ın barışçıl ablukası koordinatörü Lenur İslâmov ve kontrol noktalarında görev yapan aktivistler ile görüştü. Rosselhoznadzor’un açıklamasının gerçeğe uygun olmadığı ortaya çıktı. Çünkü barışçıl abluka sırasında hiçbir kamyonun kontrol noktalarını geçmediği ifade edilirken binek otomobillerde ise bahse konu olan ürünleri taşımanın imkansız olduğu kaydedildi. Rosselhoznadzor’un ‘resmi’ bilgilerine dayanarak hesap yapacak olursak her binek otoda üç tondan fazla yükün olması gerekiyordu.
Abluka koordinatörlerinden alınan bilgi, Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi’nin yayınladığı bilginin, Kırım’ın barışçıl ablukasının organizatörleri ve katılımcılarının faaliyetini karalamak amacıyla yapılan provokasyon olduğunu ortaya çıkardı.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!