Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

S-400’ler geliyor | Teslimat bugünden itibaren başladı

S-400’ler geliyor | Teslimat bugünden itibaren başladı

Milli Savunma Bakanlığı, S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı’na intikalinin bugünden itibaren başladığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin tedarik sözleşmesinin 11 Nisan 2017’de imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, “Sözleşme kapsamında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara’ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlamıştır” ifadesine yer verildi.

Savunma Sanayi Başkanlığının açıklaması

S-400 ile ilgili kamuoyuna yapılan duyuruda; Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi kapsamında SSB ile Rosoboronexport/Rusya Federasyonu arasında imzalanan sözleşme’de S-400’lerin ilk teslimatının bugün Ankara’ya inen ilk uçakla başlatıldığı beyan edildi.

Ayrıca S-400 sistemine ait parçaların önümüzdeki günlerde de tüm hızıyla devam edeceği ve sistemin tam olarak hazır olduktan sonra ilgili makamların belirleyeceği şekilde kullanımına başlanacağı duyuruldu.

Üç parti şeklinde teslim edilecek

Askeri diplomatik kaynaklara dayandırılan habere göre, S-400 hava savunma sisteminin Türkiye’ye teslimatı, üç parti şeklinde gerçekleştirilecek.

Türkiye’ye teslimatın ilk partisinin uçakla yapıldığı belirtilen haberde, “Kısa zamanda, S-400’ün ikinci partisinin teslimatı uçakla gerçekleştirilecek. 120’nin üzerinde füzeden oluşacak üçüncü parti ise deniz yoluyla ulaştırılacak.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: AA