Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sahil Güvenlik’ten iddialara yanıt: Bebekleri denize atmakla tehdit ettiler

Sahil Güvenlik Komutanlığı, göçmen botuna uygunsuz müdahale edildiği iddialarına yanıt verirken, bottaki bir şahsın bebekleri denize atmakla tehdit ettiğini açıkladı.

Sahil Güvenlik'ten iddialara yanıt: Bebekleri denize atmakla tehdit ettiler

İzmir’in Dikili ilçesi açıklarında yasa dışı yollardan yurt dışına geçmek isteyen düzensiz göçmenlere uygunsuz şakilde müdahale edildiği yönündeki iddialara Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan yalanlama geldi.

Ycapılan açıklamada, 5 Eylül’de, Madra Çayı önlerinde tespit edilen botun durdurulmasına yönelik faaliyetlere ilişkin sosyal medyada “düzensiz göçmen botuna uygunsuz müdahale edildiği” yönünde paylaşımlar yapıldığı belirtildi.

Uyarılara aldırış etmediler

Madra Çayı önlerinde tespit edilen göçmen botunun durdurulması için bir Sahil Güvenlik botunun manevralara başladığı, uyarıların dikkate alınmaması üzerine bir kontrol botunun daha görevlendirildiği belirtilerek şu ifadelere yver verildi:

“Her iki Sahil Güvenlik botu tarafından yapılan tüm müdahalelere rağmen düzensiz göçmen botunu kullanan şahıs, botu durdurmayarak önleyici ve yanaşma manevralarına sürekli karşı koymuş ve bot üzerinde bulunan diğer düzensiz göçmenlerin hayatlarını tehlikeye düşürecek manevralar yapmaya devam etmiştir…

Botu patlatmaya  çalıştılar

Durdurma manevraları esnasında göçmen botunda bulunan 1 düzensiz göçmen, elinde bulunan bıçakla Sahil Güvenlik kontrol botunun şişme lastik tüplerini patlatmaya çalışmış, başarılı olamayınca elindeki bıçağı denize atmış, yine diğer bir düzensiz göçmen elindeki jiletle vücudunu çeşitli yerlerinden kesmek suretiyle kendini yaralamış, botta bulunan bebekleri denize atmakla tehdit etmiş, Sahil Güvenlik personelini ve halat almak isteyen göçmenleri engellemiş, kendisine müdahale etmek isteyen göçmenleri de darbetmeye çalışmıştır.”

Açavelalarla müdahale edildiği o anlar kamerada:

Düzensiz göçmen botunun durmaması üzerine botun motoru ve pervanesine “açavela” adı verilen uzun sopalarla müdahale edildiğinin kaydedildiği açıklamada, “Lastik göçmen botunun motor ve pervanesine yapılan bu müdahaleler sosyal medyada göçmenlere karşı şiddet kullanıldığı yönünde yansıtılmıştır. Bu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır” . 

Etiketler