Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Şanlıurfa’dan Tel Abyad’a 7 yıl sonra ilk ihracat

Şanlıurfa'dan, Barış Pınarı Harekatı ile terörden arındırılan Suriye'nin Tel Abyad ilçesine uzun yıllar sonra ilk ihracat 250 ton çimento ile gerçekleştirildi.

Şanlıurfa’dan Tel Abyad’a 7 yıl sonra ilk ihracat

Barış Pınarı Harekatı ile terör örgütü YPG/PKK işgalinden kurtarılarak güvenli hale getirilen Tel Abyad’da hayatın normale dönmesi için çalışmalar devam ediyor.

4 TIRLIK KONVOY

Valilik bünyesindeki Suriye Destek ve Koordinasyon Merkezi koordinasyonunda, kamu kuruluşlarının desteğiyle onarılan Akçakale Gümrük Kapısı’nda yıllar sonra ilk kez ticari işlem yapıldı. Tel Abyad’da yaşayan tüccar Muhammed El Ahmed’in Şanlıurfa’dan satın aldığı 250 ton çimento, 6 tırla Akçakale Gümrük Kapısı’na getirildi. Gümrük işlemleri tamamlanan tırlar, yükü Tel Abyad’daki sahibine teslim etmek üzere ilçeye doğru hareket etti.

2012’DEN BERİ İHRACAT YOKTU

Çimento ihracatının tutarının 7 bin 562 dolar olduğu öğrenildi. Akçakale Gümrük Kapısı’ndaki ticari faaliyetler 2012 yılından itibaren durmuş, terör örgütlerinin Tel Abyad’ı işgalinin ardından kapı güvenlik gerekçesiyle 2014’te tamamen kapatılmıştı.