Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Saraybosna yeni hafızlarını yetiştiriyor

Saraybosna yeni hafızlarını yetiştiriyor

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da İslam Birliği Saraybosna Meclisi tarafından hayata geçirilen proje çerçevesinde beş camide açılan ilk hafızlık okulunda ilköğretim çağında yüze yakın çocuk eğitim görüyor.
Proje sorumlusu da olan Fatih Sultan Mehmet Camisi imamı hafız Sabrudin İseric, yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek’teki hafızlık geleneğinin çok eskilere dayandığını belirterek ülkedeki hafız sayısının özellikle savaştan sonra arttığını kaydetti.
Eski Yugoslavya döneminde Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Slovenya İslam Birliği Meşihatı başkanlığı yapan Ahmed Smajlovic’in hafızlık geleneğinin gelişiminde önemli katkı sağladığını söyleyen İseric, “O dönemde, Gazi Hüsrev Bey Medresesi, İslam Birliğine bağlı tek liseydi. Kendisi, Kur’an-ı Kerim’in 25 sayfasını ezberleyen öğrencileri yurt parası ödemekten muaf tutunca, bu da beraberinde hafızlığın dalga gibi büyümesini sağladı” diye konuştu.
Bosna’daki son savaşa “Allah’ın rahmeti” olarak bakmak gerektiğini kaydeden İseric, “Ödemiş olduğumuz bedel büyük olsa da savaştan sonra insanlar dinine, özüne döndü. Savaştan sonra yeni medreselerin de açılmasıyla hafızlık geleneği büyük bir patlama yaşadı. Öyle ki her yıl yaklaşık 30 kişi, İslam Birliğinin hafızlık sınavını geçerek hafız oluyor” ifadesini kullandı.
Hafızlık okulu projesinin hayata geçirilmesine vesile olan etkenlerden söz eden İseric, son yıllarda ilköğretim çağındaki üç çocuğun hafız olmasının bunda büyük etkisi olduğunu söyledi.
İseric, İslam Birliği Saraybosna Meclisi bünyesindeki Kur’an kurslarında yaklaşık 10 bin çocuğun eğitim almaya devam ettiğini anımsatarak “Bu çocuklar arasında hafızlık açısından büyük potansiyeli bulunanlar var. İşte bu potansiyele sahip çocukları seçip hafız olmaları için eğitiyoruz. Böyle bir projeye bugüne kadar başlamamış olmamız büyük eksiklik” dedi.
“Ana üs” olarak nitelendirdiği Fatih Sultan Mehmet Camisi’nin yanı sıra dört farklı camide daha hafızlık eğitimi verildiğine işaret eden İseric, eğitimler sırasında kendisine hafız ve imamların yardım ettiğini söyledi.
Fatih Sultan Mehmet Camisi’ndeki çocuklara eğitim veren Haris Corbo’nun da henüz 10 yaşında hafız olduğuna dikkati çeken İseric, “Haris de daha çocuk yaşta hafız olduğu için buraya gelen çocukları çok iyi anlayabiliyor, onların içindeki hafızlık isteğini keşfedebiliyor” diye konuştu.
Hafta sonları öğle namazından ikindi namazına kadar devam eden hafızlık eğitimlerinin, gelecek dönemde daha da yoğunlaşacağını belirten İseric, projenin amacıyla ilgili şunları kaydetti:
“Bu projeye başladığımızda okula gelen her çocuğun hafız olamayacağının bilincindeydik ancak yüzde 10’u dahi hafız olursa bu bizim için başarı olacak. Hafız olsun ya da olmasın, nihayetinde hepsi bir şeyler öğrenecek. Önemli olan nokta çocukları Kur’an-ı Kerim’e bağlamak. Onların içindeki Kur’an-ı Kerim sevgisini artırmak. Çocuğu Kur’an-ı Kerim’e bağlarsak, ailesini de bağlamış olacağız. Çünkü hafız olmak isteyen çocuk, evde de sürekli Kur’an-ı Kerim okuyacak.”
Fatih Sultan Mehmet Camisi’nde çocuklara hafızlık eğitimi veren Haris Corbo da çocuk yaşta hafız olduğunu, tecrübelerinin bir kısmını da olsa çocuklara aktarmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.
Corbo, “Allah’ın da yardımıyla bu proje meyvesini verecek ve başarılı sonuçlar alacağız” ifadesini kullandı.