Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Savaştan daha tehlikeli sorun çölleşme”

Sümeyye Aksu
“Savaştan daha tehlikeli sorun çölleşme”

Ankara Ticaret Odası (ATO) Gongresium’da Dünya Çölleşme İle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen programda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli konuşma yaptı. Çölleşmenin, dünyamızı tehdit eden ve gün geçtikçe büyüyen, sessiz; savaşlardan daha tehlikeli, sinsi bir sorun olduğunu belirten Pakdemirli, BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi’nin (UNCCD) imzalandığı 17 Haziran 1994 yılından bu yana, 25 yıllık süreçte pek çok gelişme sağlandığını ifade etti.Pakdemirli sözlerini şu şekilde sürdürdü:“Sürdürülebilir Arazi Yönetimi olmaksızın, ülkelerin kalkınmalarını sürdürülebilir şekilde sağlamalarının mümkün olmadığı artık herkesçe kabul edilmektedir. Dünya, bugün küresel çevre problemlerini ve bu problemler ile başa çıkmada ortak hareket etmenin öneminin farkındadır. Zaman, geleceğimizi birlikte inşa etme zamanıdır” dedi.

Afrika’yı kucaklıyoruz

Bakan Pakdemirli, ülkemizde her yıl 50’ye yakın ülkeden, 100’e yakın uzmana, çölleşme ile mücadele konusunda eğitim verildiğini, 800’ün üzerinde yabancı uzmanın çölleşme ve erozyonla mücadele konularında eğitim aldığını belirtti. Çölleşmenin sınır tanımadığını ifade eden Pakdemirli, “Çölleşme ile mücadele çabalarında da Türkiye sınır tanımamaktadır. Aynı dili konuşmasa da, aynı duyguları paylaştığı Afrika coğrafyasını kucaklıyor.

Çölleşme ile mücadele kapsamında Afrika ülkelerinin tamamına yakınıyla işbirliği yapıyoruz” dedi.