Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Savunma sanayisinde dönüşüm yaşandı”

“Savunma sanayisinde  dönüşüm yaşandı”

Türkiye’nin savunma teknolojilerinde, teknoloji üreten bir ülke konumuna geldiğini anlatan Özlü, şöyle devam etti:
“Önümüzdeki dönemde bazı şirketlerimizin yapısal dönüşümü söz konusu olacak. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu gibi kurumlarımızı, kamu iktisadi teşebbüsü statüsünden çıkarıp anonim şirket statüsüne dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Bunun dışında başlatılmış olan projeler, tasarım aşamasını tamamlayacaklar ve seri üretimlerine geçeceğiz. Örneğin, Altay tankının seri üretimi gündeme gelecek, İnsansız Hava Aracı’nda (İHA) başlatılmış olan seri üretim faaliyeti önümüzdeki dönemde meyvelerini verecek ve bunlar envantere girecek. Dolayısıyla gelecek dönem daha önce başlatılmış olan projelerin devam ettirildiği, bunların envantere yani Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına girdiği bir dönem olacak.”
Türkiye’nin, AK Parti iktidarı döneminde güvenlik alanında ciddi bir yeni stratejik konsept benimsediğini vurgulayan Özlü, eskiden ülke etrafında yaşanan birtakım hadiselere tarafsız ya da sessiz kalırken bugün o hadiseler karşısında tavır sergileyen bir ülke konumuna gelindiğini belirtti.
Suriye’de yaşananlarının Türkiye’yi çok etkilediğini dile getiren Özlü, “Artık Türkiye’nin güvenliği Türkiye’nin sınırlarında başlamıyor. Çok ötesinde, Musul’da, Kerkük’te, Balkanlar’da ve Kafkaslar’da başlıyor. Dolayısıyla biz AK Parti ile başlayan yeni dönemde Türkiye gerçekten bölgesel güç ve küresel bir oyuncu olmuştur” şeklinde konuştu.
“Geçen 13 yıllık dönemde ordumuza çok ciddi bir modernizasyon programı uyguladığımız, silahlı kuvvetlerimizi güçlendirdiğimiz için elimiz bugün daha rahat” diyen Özlü, Türkiye’nin dünyadaki savunma sanayisi alanında en büyük on oyuncu arasında, küresel bir oyuncu, bölgesel bir güç olduğuna işaret etti.

Etiketler