Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Şehitler Camii imamı, hutbeyi aynı anda işaret diline çeviriyor

Şehitler Camii imamı, hutbeyi aynı anda işaret diline çeviriyor

Kütahya’da Şehitler Camisi İmam Hatibi Ahmet Aydın da, Kütahya Halk Eğitimi Merkezi’ndeki kurslarla geliştirdiği işaret dilini, görevini yaparken aktif şekilde kullanıyor.
İmam Aydın, okuduğu cuma hutbelerini, işitme engellilere de ulaştırabilmek için işaret dilini kullandığını söyledi. Yaklaşık 1 yıldır işitme engellilere Kur’an-ı Kerim de öğrettiğini belirten Aydın, “Kur’an öğrettiğim işitme engellilerimizden Allah razı olsun Kur’an okumaya başlayanlar var. Hutbeleri anlamamalarına üzüldüğümden onlara hutbeyi de işaret diliyle sunmak için gayret gösterdim. Elhamdülillah bunu da başardık” diye konuştu. Aydın, artık işitme engellilerin hutbeleri anlayabildiklerinin altını çizerek, “Bu beni oldukça memnun etti. İnşallah bundan sonra da bu hizmetleri kat kat artırarak devam etmeyi düşünüyorum” dedi.

“ARTIK VAAZLAR DA BİR BAŞKA ANLAMLI”

Cuma namazını Şehitler Camisi’nde kılan işitme engellilerden Emrah Eker de uygulamadan çok memnun olduğunu söyledi. Eker, “Biz her hafta cumaya gelsek de hutbeden hiçbir şey anlamıyorduk. Uygulamadan oldukça memnun olduk” ifadelerini kullandı.
İşitme engelli Mevlit Dede de uygulamadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek cuma namazı kılmanın kendileri için daha da anlamlı hale geldiğini vurgulayarak, “Hutbeler işaret diliyle anlatıldığı için ben çok memnun oldum, çok faydasını gördüm. Daha önceden böyle bir uygulama olmadığı için hep burada boş boş oturuyorduk. Ne için geldiğimizin bir anlamı yoktu. Hocam için çok dua ediyoruz” ifadesini kullandı.
KÜTAHYA