Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Seracılar pazar kaygısı taşımıyor

Seracılar pazar kaygısı taşımıyor

Seracılar, Rusya’nın bazı alanlarda Türkiye’ye yaptırım uygulamasının sektör açısından yeni pazarların ortaya çıkmasını sağlayacağını ve bunun bir fırsat olabileceği düşünüyor.

Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Rusya’nın Türkiye’ye yönelik açıkladığı ekonomik yaptırımlar, seracıları yeni pazar arayışına sevk etti. Üreticiler, yaşanan krizin özellikle Ortadoğu’daki bazı ülkeleri iştahlandırdığına ve bu sorunu olumlu anlamda değerlendireceklerine inanıyor. Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (Sera-Bir) Başkanı Müslüm Yanmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin dünyada yaş meyve sebze üretiminde 4’üncü sırada yer aldığını, 50 ülkeye ihracat yapıldığını anımsattı.Türkiye’de topraksız kültürle yetiştirilen ürünlerin çok kaliteli olduğunu ve bu nedenle herkes tarafından istendiğini belirten Yanmaz, ülke olarak bugün itibarıyla 50 ülkeye ihracat yaptıklarını ve Avrupa’da ilk sırada yer aldıklarını ifade etti. Yanmaz, Avrupa ülkeleriyle ticaretin sürdüğünü ve Rusya krizinden sonra özellikle Ortadoğu pazarından yeni siparişler aldıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Seracılar açısından ürünlerin yüzde 60’ını ihraç ettiğimiz bir ülkenin ambargo uygulaması bize yeni pazar ve imkanlar sunuyor. Tamam bu bir kriz ama ‘öldük bittik’ anlamına gelmiyor. Bizim iyi bir Avrupa pazarımız var, bunun yanı sıra Ortadoğu pazarından da yeni siparişler alıyoruz. Bu bölgede yaşanan gelişmeler nedeniyle ticaretimiz kesintiye uğramıştı. Şimdi gemilerle buraya ürünlerimizi göndermek için hareket başlattık. Bunun dışında aralık-nisan döneminde dünyada zaten bu ürünler yok. Biz bu dönemde dünyada olmayan ürünleri yetiştiriyoruz. Bu, şu demek; Rusya bizden ürün almıyor diye bir başka yerden bu ürün gelecek mi, hayır gelmeyecek. Üreten taraf biziz, ihtiyacı olan ve ambargo koyan taraf Rusya. Bu işte bir çelişki var.”

Etiketler