Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sınırların güvenliği yerli merceklerle sağlanıyor

Sınırların güvenliği yerli merceklerle sağlanıyor

Sakarya’nın Arifiye ilçesindeki 1’inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığında, tırtıllı araç imalatıyla beraber Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde bulunan tüm araç ve silah üstü atış kontrol aletleriyle personelin kullandığı gözetleme dürbünleri ve teleskoplarının imalat, bakım, onarım ve yenileştirmesi optik bölümünde yapılarak Mehmetçik’in hizmetine sunuluyor.

Optik bölüm amiri Mühendis Binbaşı Niyazi Kerem Çelik, merkezin optik bölümünün kurulduğu 1982’den itibaren, ülkenin ihtiyaç duyduğu tüm klasik optik sistemlerin tasarım, imalat, bakım ve yenileştirme faaliyetlerini yürüttüğünü söyledi.

5 ila 500 milimetre çapındaki tüm mercekler yapılabiliyor

Merkezde, yüksek teknolojiye sahip, bilgisayar kontrollü tezgahlarda nanoteknoloji kullanılarak yapılan geçirgenlik ve yansıma kaplamalarıyla istenen özelliklere sahip optik malzeme imalatının yapıldığını aktaran Çelik, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda, atmaca dürbün, şahin teleskop, görüntü aktarma birimiyle üçayağı, top/havan optik nişan alma aleti, oynar başlıklı dürbün, kartal teleskop, holografik nişangah sistemi ile küresel ve küresel olmayan merceklerin tasarımı, imalatı gerçekleştirilmektedir. Optik bölüm, 30 yılı aşkın bilgi ve tecrübesiyle ülkemizin ihtiyaç duyduğu komple optik sistem üretim ve imalatını tamamen yerli imkanlarla yapabilen ülkemizin tek tesisidir. Yapılan araştırma ve geliştirme faaliyetleri kapsamında küresel ve küresel olmayan mercek imalatı, şebeke tasarım ve imalatı, dürbün, teleskop ve klasik optik sistemlerin tasarım ve imalatını yapabilen tek tesistir.”

Üretimin bilgisayar ortamında ve mühendislerin gözetimi altında yapıldığına dikkati çeken Çelik, “5 ila 500 milimetre çapındaki tüm klasik optik merceklerin imalatını ve tasarımını burada gerçekleştirmekteyiz” dedi.

Etiketler