Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sırbistan’daki sel felaketine TİKA desteği

Sırbistan’daki sel felaketine TİKA desteği

Sırbistan, Bosna-Hersek ve Hırvatistan’da 2014 yılı Mayıs ayında yaşanan şiddetli yağışlar, sel baskınlarına yol açarken, Sırbistan’da yaklaşık 30 kişinin ölümüne sebep olan ve son 120 yılın en büyük doğal afeti olarak nitelendirilen yağışlar neticesinde meydana gelen zararın neredeyse 1 milyar avro olduğu açıklanmıştı.
Sel felaketinin yaralarının sarılması için Brüksel’de bir araya gelen uluslararası toplum girişimlerde bulunurken, Türkiye de acil ihtiyaçların karşılanması ve yeni sel baskınlarının önlenmesi için yardım taahhüdünde bulunmuştu. İlk etapta acil olarak selden etkilenen Obrenovats bölgesine dezenfeksiyon malzemeleri temin edilerek bölgede salgın oluşumunun engellenmesine katkı sağlanmış ve ayrıca Svilaynats’ta selden etkilenen 30 aileye ev eşyası ile anaokuluna mutfak donanımı temin edilmişti.
Ancak sel felaketlerine kalıcı çözüm oluşturmak amacıyla, konunun koordinasyonu için Sırbistan Hükümeti tarafından görevlendirilen Selden Zarar Gören Bölgelerin Tadilatından Sorumlu Ofis işbirliğinde hazırlanan projeler doğrultusunda, selden etkilenen bölgelerin korunması ve yeni sel felaketlerinin önlenmesi için TİKA tarafından 8 bölgede nehir ıslahı çalışmaları başlatıldı.
2014 yılında Brüksel’de düzenlenen Donörler Konferansı’nda Türkiye tarafından verilen taahhüt çerçevesinde; Leskovats, Vlasotintse, Vladiçin Han, Kladovo, Trgovişte, Bosilegrad ve Buyanovats gibi Sırbistan’ın farklı bölgelerinde yer alan belediye sınırları içerindeki nehir bölümlerinde sedde oluşturulması, nehir yatağı temizliği ve düzenlemesi ile koruyucu çalışmalar yapılarak 181.000 kişinin güvenliği sağlanmış oldu.