Son Dakika

“Sızma” koruculara tasfiye

Emniyet’teki FETÖ yapılanmasını çökerten İçişleri Bakanlığı, PKK’nın korucular arasına sızdırdığı kriptolara da el attı. Bu bağlamda 635 korucu görevden alınırken, bunlardan 559’nun PKK ve diğer terör örgütleriyle iltisaklı olduğu tespit edildi.

“Sızma” koruculara tasfiye

PKK, PYD/YPG terör örgütlerine Güneydoğu Bölgesi ve sınır ötesinde darbe üstüne darbe vuran Süleyman Soylu yönetimindeki İçişleri Bakanlığı, alçak terör örgütlerine çalışan kripto yapıları çözdü.

Buna göre İçişleri Bakanlığı, terör örgütüyle bağlantılı olduğu değerlendirilen 635 Güvenlik Korucusu’nun görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

559'U ÖRGÜTÇÜ

Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya irtibatı bulunduğu değerlendirilen 559 Güvenlik Korucusu ile kaçakçılık, göçmen kaçakçılığı, uyuşturucu madde suçları gibi çeşitli suçlara karıştığı değerlendirilen 76 Güvenlik Korucusu, Sayın İçişleri Bakanı’nın onayı ile toplam 635 Güvenlik Korucusu görevlerinden uzaklaştırılmıştır” denildi.

FETÖ PARMAĞI MI VAR?

Görevden alınmaların önümüzdeki dönemde devam edebileceği öğrenilirken, terör iltisaklı kriptoların atamasında işgalci terör örgütü FETÖ’nün parmağının olup olmadığı araştırılıyor. Aynı şekilde söz konusu korucuların darbecilerle işbirliğinin boyutu, sınırda PKK terör örgütüne ne gibi yardım sağladığı, PKK terör örgütünün saldırılarında ne gibi bir rol oynadığı kısa sürede ortaya çıkarılacak.

Diğer yandan PKK’ya çalışan 559 Güvenlik Korucusu’nun, 7 Haziran seçimlerinin ardından başlayan hendek teröründeki katkısı da merak konusu. Ayrıca, İçişleri Bakanlığı’nın kriptolara vurduğu neşter uzun süredir dillerden düşmeyen “Bu terör niye bitmiyor?” sorusunun cevabını verdi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.