Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Soçi mutabakatı maddeleri nelerdir? Soçi mutabakatı nedir?

Türkiye Fırat’ın doğusunu terörden temizlemek amacıyla oluşturmak istediği güvenli bölge için dün Rusya ile Soçi mutabakatına vardı. Anlaşma sonrası Mevlüt Çavuşoğlu’nun okuduğu Soçi mutabakatı maddeleri merak konusu oldu. İşte Soçi mutabakatı nedir? Soçi mutabakatının maddeleri nelerdir? sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Soçi mutabakatı maddeleri nelerdir? Soçi mutabakatı nedir?

Türkiye uzun zamandır sınırlarımızı terörden temizlemek amacıyla güvenli bölge planını hayata geçirmek için Barış Pınarı Harekatı’nı başlatmıştı. 9 gün süren başarılı harekatın ardından Türkiye’ye gelen ABD heyeti ile sahada aldığımız  başarı neticesinde masada da başarılı bir şekilde istediğimizi aldık.

SOÇİ MUTABAKATI NEDİR?

ABD ile varılan mutabakatın ardından Rusya’nın Suriye’deki varlığı sebebiyle ve rejim yönetimini temsil etmesi nedeniyle Rusya ile dün itibariyle Soçi mutabakatına varıldı. Tüm bu çabalara bakılarak dün yapılan Soçi mutabakatını, Suriye’nin kuzeyinde terörden arındırılmış ve Suriyeli muhacirlerin topraklarına ulaştırılması hedeflenerek oluşturmak istenen güvenli bölge planı için Türkiye ile Rusya arasında gerçekleşen mutabakattır tanımını yapabiliriz.

Soçi mutabakatı sonrası 23 Ekim saat 12:00 ile başlayacak 150 saatlik mühlet ile teröristler belirtilen bölgelerden çıkacak. Bölgede ilk aşamada  teröristler tarafından tuzaklanan mayın, el yapımı bomba (EYP) gibi patlayıcılar temizlenecek. Daha sonraki aşamalarda ise Suriyeli muhacirlerin gönüllü olarak vatanlarına dönmelerini sağlamak amacıyla bölgenin yeniden inşası başlanacak.

SOÇİ MUTABAKATININ MADDELERİ NELERDİR?

1- Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılığını teyit ederler.

2- Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.

3- Bu çerçevede Tel Abyad ve Rasulayn’ı içine alan  32 kilometre derinlikteki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki statüko muhafaza edilecektir.

4- Her iki taraf Adana anlaşmasının önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana anlaşmasının uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

5- 23 Ekim 2019 öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekatı alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının, Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin dışına çıkarılmasını temin etmek için çıkarılacaktır. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibariyle mevcut Barış Pınarı Harekatı’nın alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 kilometre derinlikte, Kamışlı hariç, Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.

6- Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.

7- Her iki taraf, terör unsurlarının sızma girişimlerini önlenmesi için gerekli tedbirleri alacaktır.

8. Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.

9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.

10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.