Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bakan Çavuşoğlu: Suriye mutabakatı siyasi başarı olarak tarihe geçti

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin ABD ve Rusya'yla Suriye konusunda vardığı mutabakatların siyasi başarı olarak tarihe geçtiğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu: Suriye mutabakatı siyasi başarı olarak tarihe geçti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda, Türkiye ile Rusya’nın Soçi’de vardığı mutabakatın ayrıntılarını harita üzerinden değerlendirip, gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar:

”Türkiye 5 gün içinde dünyanın en büyük iki gücüyle masada anlaşmaya varmıştır mutabakat sağlamıştır. Siyasi başarı olarak da tarihe geçmiştir. İki ülke ile iki mutabakatın sağlanması önemlidir. Teröre karşı harekat başlattık. Burada da tepkiler olmuştu ama bu süreçte hepsinden daha fazla tepkiler oldu. Büyük bir oyunu bozduğumuz için kurulacak terör devletini engellediğimiz için bu tepkiler gelmeye başladı.”

“150 SAATTE SINIRIN 30 KİLOMETRE ALTINA ÇEKİLECEK”

Dünyanın en büyük iki ülkesi Barış Pınarı Harekatı’nın meşruiyetini kabullenmiştir. Herhangi bir terörist unsur karşımıza çıkarsa onları etkisiz hale getiririz. Suriye’nin sınır ve toprak bütünlüğüne bağlıyız. Burada bu statüko şu anda muhafaza edilecektir, siyasi bir çözüme kadar. YPG’li teröristler sınırın 30 kilometre altına gönderilecek. Teröristler 150 saatte sınırın 30 kilometre altına çekilecek. Kobani’den Irak sınırına kadar 10 kilometre derinlikte ortak devriyeler 150 saatin sonunda başlayacak. Bir tek istisnası var Kamışlı şehri rejim unsurlarıyla karşı karşıya gelmememiz bakımından ortak devriye konusunda Kamışlı’yı hariç tuttuk. Bu bölgeden de YPG’lilerin çekilmeyeceği anlamına gelmez. Münbiç ve Tel Rıfat’tan da YPG’liler tamamen çıkarılacak. Buralarda (Suriye’nin kuzeyi) nüfusun çoğunluğu Arap. Yönetimde Araplar olacak. Kürtler varsa onlar da yönetimde olacak.

“TERÖR DEVLETİNİN KURULMASI ENGELLENDİ”

Münbiç ve Tel Rıfat’tan da YPG’liler tamamen çıkarılacak. Bu harekat ve çalışmalar teröristlerin kurmak istediği terör devletinin önüne geçmiştir engellenmiştir. Göçmenlerin evlerine dönme konusunda önemli bir adım atılmış oluyor. Önemli olan bu teröristlerin çıkmasıydı. Güvenli bölgede yerel yönetimler oluşturulacak. Güvenli bölgede demografik mühendislikler sona ermiş olacak.

ESED REJİMİ İLE DOĞRUDAN TEMAS YOK

(Barış Pınarı Harekatı) Suriye’nin geleceği için dönüm noktası oldu. Adana mutabakatı geçmişte PKK’ya karşı yapılmıştı. Bizim rejimle doğrudan bir temasımız yok istihbari temas olur. Şu andaki rejimin Adana mutabakatını istese de uygulama kapasitesi yok otoritesi yok boşluklar var. Şu andaki rejimin Adana Mutabakatı’nı istese de uygulama kapasitesi yok otoritesi yok, boşluklar var.

ÖNEMLİ OLAN İYİ NİYET

Göçmenler kendini güvende hissediyorsa dönüyor. Göçmenlerin dönüşü için Rusya ile birlikte çalışacağız. 3 Avrupa ülkesi ile bir araya gelme ihtimalimiz var. Sahada ve masada üzerimize düşeni yapacağız. Önemli olan burada iyi niyetin olması ve herkesin mutabakata bağlı kalması.

RUSYA İLE ORTAK DEVRİYE

Denetimi asker ve istihbarat sağlayacak. Sahada ve masada üzerimize düşeni yapacağız. Rusya ile iş birliğimiz mutabakatla daha da artacaktır. 10 km derinlikteki gereken her yerde devriye yapılacak. Devriyelerin bir zaman sınırı yok, siyasi çözüm oluncaya kadar sürecek. Her yerde teröristlerle mücadelemizi sürdüreceğiz.

HAREKATA YÖNELİK TEPKİLERE YANIT

Biz harekatın amacını herkese çok güzel anlattık. Anlamak istemediklerini gördük. Oyun bozuldu. Harekatımıza tepki gösterseler de meşruiyetini kabul etmek zorunda kaldılar. Şimdi herkes bizimle çalışmak arzusunda.

”SAHADA VARSANIZ MASADA DA VARSINIZ”

Anlatma konusunda sıkıntımız yok. Biz dengeleri son 1,5 yıldır değiştirdik. Önce Fırat Kalkanı sonra Zeytindalı en son Barış Pınarı Harekatı ile dengeler tamamen değişti. Sahada varsanız masada da varsınız. Haklıyız vicdanen rahatız. Dengeleri değiştirdik. Kürtlerle teröristleri iyi ayırt etmemiz lazım. ‘PKK eşittir Kürtler’ demek Kürt kardeşlerimize hakarettir küfürdür.

”RUSYA HEMEN SÖZÜNÜ YERİNE GETİRMEYE BAŞLAMIŞ”

(ABD Dışişleri Bakanı) Pompeo dün beni aradı ve ABD askeri birimlerinin bizim askeri makamlarımıza yazılı olarak YPG unsurlarını çıkarttık bilgisini teyit etti. Ben de şunu söyledim sahada karşımıza terörist çıkarsa temizleriz. Dün Putin de ‘Biz YPG/PKK’ya güçlü ültimatom vereceğiz. Çekilmezse siz gereğini yaparsınız’ dedi. Rusya hemen sözünü yerine getirmeye başlamış bu önemli.

”YPG/PKK KİMLE İŞ TUTARSA TUTSUN GEREĞİNİ YAPARIZ”

YPG/PKK kimle iş tutarsa tutsun biz gereğini yaparız. Bu FETÖ olur onunla da mücadelemizi devam ettiriyoruz. Aynı şekilde DAEŞ ile mücadelemizi sürdüreceğiz. Rejim ile YPG/PKK işbirliği yapabilir.

”BU SÜREÇTE EN ÇOK HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAYAN ÜLKE İSRAİL”

ABD’nin rolü ne olacak? ABD bizim bu bölgelerden çekiliyor ama Irak’ın batısına geçecekleri görülüyor. Bugüne kadar YPG’ye verdikleri silahların bir çoğunu Irak üzerinden getirdiler. Burada PKK/YPG terör örgütü kurmalarının amacı İran buralara gelmesin. Bunu İsrail istiyor. Bu süreçte en çok hayal kırıklığına uğrayan ülke İsrail. ABD bundan sonra Suriye’de bir siyasi çözüme bizim gibi katkı sağlasın. Trump tamamen çekileceklerini söylüyor ama bir grubun yoğun kampanya yürüttüğünü görüyoruz. Artık YPG/PKK ile istedikleri yakın işbirliğini sürdüremeyeceklerdir.

”SURİYE MİLLİ ORDUSU ÇOK BÜYÜK KATKI SAĞLADI”

Suriye Milli Ordusu eski adıyla Özgür Suriye Ordusu önceki harekatlarda da bu harekatta da çok büyük katkı sağlamışlardır. Bu insanlar kendi topraklarına dönme mücadelesi veriyorlar. 70 civarında şehit var.

”DAEŞ’İN CANLANMASINI EN ÇOK BİZ İSTEMEYİZ”

DAEŞ’in canlanmasını en çok biz istemeyiz. Hiçbir ülke, Irak’ı kastetmiyorum, DAEŞ’li teröristlerle göğüs göğüse çarpışmamıştır. DAEŞ’in canlanma iddiası ellerinde tuttukları bir kart. Yabancı terörist savaşçıları ülkelerine geri göndermek gerekiyor. 125’ten fazla ülkeden yabancı terörist savaşçı gelmiş. Herkes kendi vatandaşını alsa ülkesinde yargılasa meselenin çok büyük bir bölümü çözülür. Teröristlerin salınması mümkün değil. Çünkü saldığın zaman önce bize saldırır. Bizim harekatımız herkesi yumuşatmaya başladı.

BARIŞ PINARI HAREKATI SÜRECEK Mİ?

Dün bazı tereddütler vardı. Hulusi Paşa sahadan aldığı bilgileri aktardı. ABD’den tamamen çektik mektubu geldi. Bilgilerin değerlendirmesiyle bu karar alındı. Buradan çekileceğimiz anlamına gelmez burada varız. Yerleşik statüko muhafaza edilecektir.

”TERÖR KALINTISI VARSA TEMİZLERİZ”

Terör kalıntısı varsa temizleriz. Güvenli bölge oluşturulması lazım. Mültecilerin dönmesi için gerekli zeminin oluşturulması lazım. Teröristlerin sığınakları mühimmatları tuzakları var bunların temizlenmesi lazım silahlar varsa el konulması lazım. Daha yapılacak çok iş var. Harekat durdu her şey bitti anlamına gelmez, sahada varız. Afrin ve El Bab’da ne yapıyorsak burada onu yapacağız.

FRANSA KRALDAN ÇOK KRALCILIK YAPTI

Samimiyetsizdi. Özellikle Fransa’nın burada PKK devleti kurmak için çok çaba sarf ettiğini biliyoruz. Harekatımızla hayal kırıklığı yaşadıklarını biliyoruz. Kara propaganda yaptılar. (Fransa Cumhurbaşkanı) Macron teröristlerin önde gelenlerini sarayında ağırladı. Bunlar bize demokrasi medya özgürlüğü dersi veriyorlar. Kraldan çok kralcılık yaptılar. Amerika ile mutabakata vardık bunlar ortada kaldı. Bizimle görüşmek için yarışıyorlar. (İngiltere Başbakanı) Boris Johnson’ı ayrı tutmak isterim. İngiltere yönetimi dengeli tutum sergiledi.