Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sözler tutulmazsa harekat çok daha kararlı sürecek

Rusya ziyareti öncesi Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ana dek 700-800 teröristin bölgeden çıktığını belirterek "ABD’nin ülkemize verdiği sözler tutulmazsa harekatımızı kaldığı yerden bu defa çok büyük bir kararlılıkla devam ettireceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sözler tutulmazsa harekat çok daha kararlı sürecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştireceği ziyaret öncesinde önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“SÜRE 22.00’DA DOLUYOR”

“Putin ile Suriye’deki gelişmeleri konuşacağım. Terör koridoruna izin vermeyeceğimizi açık ve net ortaya koyduk. 2 bin 200 kilometre karelik alan terörden arındırıldı. Bu gece 22.00’de süre bitiyor. Sözler tutulmazsa harekat devam edecek. ABD ile vardığımız mutabakata göre bölgedeki tüm teröristlerin çıkarılması için bugün son gün. ABD’nin ülkemize verdiği sözler tutulmazsa harekatımızı kaldığı yerden bu defa çok büyük bir kararlılıkla devam ettireceğiz.

17 LİDERE ANLATTIK

Suriye’nin kuzeyinde güvenlik arttıkça güvenli geri dönüşler de haliyle aratacaktır. 2 milyona yakın insan buralara yine aynen gönüllülük esasına göre yerleştirilebilir. Bütün bunlarla ilgili maliyetleri çıkardık, projelerimizi hazırladık. Bunu da görüşme yaptığım Birleşmiş Milletler’deki yaklaşık 17 lidere anlattık.

9 Ekim’den bu yana 775 terörist etkisiz hale getirilmiştir. 7 kahraman askerimiz, 79 Suriye Milli Ordusu mensubu kardeşimiz ve 20 sivil vatandaşımız terör örgütünün saldırılarında şehit olmuştur.

ÇEKİLME SÜRESİ UZATILACAK MI?

(Fransa Cumhurbaşkanı) Macron’dan şahsıma gelmiş teklif yok. Macron bu tür şeyleri teröristlerle görüşüyor. Bizim bu süreç içerisinde muhatabımız Fransa olmamıştır görüşmelerimizi Amerika ile yürüttük. Silahların depolandığı yerleri de tespit ettik. Bu silahlar Amerika tarafından buraya gönderildi. Burada bir terör devleti kurulacak. Bunun kurulmasına Türkiye olarak biz müsaade mi edelim? Bu adımların tamamı, Suriye’nin bölünmesine de yöneliktir.

“700-800 KADAR ÇEKİLME SÖZ KONUSU”

Çekilme devam ediyor. Şu an itibariyle 700-800 kadar çekilme söz konusu oldu. Kalan 1200-1300 kadar olanında süratle çıkmaya devam ettiği, çıkacağı söyleniyor. Bunların tamamı çıkacak.

“İRAN’DAN MAALESEF BAZI ÇATLAK SESLER ÇIKIYOR”

İran’dan gelen bazı açıklamalar bende ciddi manada üzüntüye sebep olmuştur. İran kısa süreli 15-20 yıl öncesine varıncaya kadar geçmişine varırsa nükleer başlıklı silahlar konusunda Erdoğan’ın İran ile ilgili takındığı tavırları tüm dünya bilir. İran’dan maalesef bazı çatlak sesler çıkıyor. Sayın Ruhani’den değil. Bunları, başta Sayın Ruhani olmak üzere, susturmaları gerekirdi. Bu, şahsım olmak üzere tüm mesai arkadaşlarımı da ciddi manada rahatsız etmektedir. Biz, Soçi mutabakatının 3 taraf ülkesiyiz. Birbirine bu şekilde ihanet eder mi? Bu yapılanlar yanlıştır. Bu süreçle ilgili olarak kendilerini ciddi manada kınıyorum.