Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Fuat Oktay: Bizi karaya hapsetme oyununu bozduk!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay AA'nın editör masasının konuğu oldu. Gündemi değerlendiren Oktay önemli konulara dair açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay bu çerçevede Libya konusuna değindi. Türkiye'siz herhangi bir planın bölgede başarılı olma şansının olmadığını hatırlatarak, Libya'yla varılan tarihi mutabakat ile “bizi karaya hapsetme oyununu bozduk." dedi.

Fuat Oktay: Bizi karaya hapsetme oyununu bozduk!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’na konuk oldu. Oktay gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

SORUNLAR SİSTEMDEN DEĞİL, UYGULAMADAN!

2019’da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin verdiği dinamizmle, ekonomik saldırıların tamamen üstesinden gelindiği bildiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini olumsuzluklarla gündeme getirilmesine”(Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi) Sorunların yüzde 98’inin uygulamadan kaynaklandığını gördük, sistemden değil.” şeklinde cevap verdi. Ekonomi ile ilgili ayrıca “Ekonomide 2019’da dengelenmenin ve disiplinin sağlandığını, 2020’de yeni bir şahlanış dönemine geçilecek.” dedi.

Barış Pınarı Harekatına da değinen Oktay “Kendisine karşı çok farklı bir planı yırtarak çıkan bir Türkiye var orada.” diyerek bölgedeki terör koridoruyla planlanan hain tuzakların bozulduğunu hatırlattı.

“OYUNLARI BOZMAK İÇİN ORADAYIZ!”

Türkiye’nin dış siyasette attığı adımları her seferinde baltalamaya çalışan zihniyete işaret ederek “Libya’da, Kıbrıs’ta ne işiniz var diye soranlara sesleniyorum. Bize karşı oynanan oyunları yıkmak, bu oyunları bozmak üzere oradayız.” İfadelerini kullandı.

Ayrıca Oktay, Türkiye’siz herhangi bir planın bölgede başarılı olma şansının olmadığını hatırlatarak, Libya’yla varılan tarihi mutabakat ile “bizi karaya hapsetme oyununu bozduk.” dedi.

Libya tezkeresinin meslise yarın oylanacağını söyleyerek “TBMM’de Ümit ediyoruz onay alarak çıkacaktır. Bölgenin de çıkarına olan bir şey, bir barış projesi. Burası Türkiye’nin hareket sahasıdır. (Libya’ya asker gönderilmesi) Tezkere bir yıl için geçerlidir, ihtiyaç ne zamansa gerektiği şekilde gerektiği miktarda gönderilir.” dedi.

“F-35’TEN DAHA İYİSİNİ YAPACAĞIZ!”

Türkiye’nin Rusya ile birçok alanda iş birliği yaptığını ancak birçok alanda da hemfikir olmadığı konuların bulunduğunu anımsatan Fuat Oktay, “Libya gibi veya Suriye’de de birçok konuda. Ama iş birliği yapabiliyoruz, Amerika ile de öyleyiz, iş birliği yaptığımız birçok alan var aslında ama sorunlu olduğumuz alanlar da… Bunları ayırmasını bilecek kadar tecrübesi olan bir millet ve devletiz.” dedi.

“Yaptırımları yapabilirsiniz ama biz geri adım atmayacağız.” dediklerini aktaran ve “F-35’leri şimdi getirdiler, en son kendi bütçeleri ile ilgili bir yasadan yaptırımları geçirdiler.” ifadesini kullanan Oktay, konunun Türkiye’yi nasıl etkileyeceğine ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

“Etkileyecek bizi. Bizi kendi savaş uçağımızı bir an önce yapmamız konusunda çok ciddi şekilde kamçılamış durumda bu. Biz böyle bir milletiz. Fazla rahatı da pek sevmeyen, özellikle böyle teknolojik konularda, ekonomik konularda falan hafif tehditvari bir şey gelince, yani 10 günde yapacaksak 5 gün de yaparız, 5 günde yapacaksak 3 gün de yaparız. Şimdi bizi çok ciddi kamçılamış durumda. Aynen İHA’larda ve SİHA’larda olduğu gibi. Yarın Türkiye savaş uçağını da yapacak. Şu anda da hamdolsun programı da oldukça iyi gidiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız da konuyu çok yakinen takip ediyorlar. Bunu da yapacağız hem insanlısını hem insansızını hem de F-35 veya ötesindeki bir özellikle bunu yapıyor olacağız. Yaptırımlar gelecekmiş, 1915 olaylarıyla ilgili yaptırım gelecekmiş… Getirebilirsin kardeşim, o da siyasi yaptırım, bağlayıcılığı yok.”

“BUGÜN ELEŞTİRENLER YARIN İLK BİNENLER OLACAK”

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla lansmanı gerçekleştirilen yerli elektrikli otomobil konusuna da değinen Oktay, “Türkiye’nin Otomobilini bugün klasik teknolojiyle çıksaydık bir anlamı yoktu ama farklı teknolojiyle, doğru zamanlamayla pazara giriyoruz.” dedi. Ayrıca “Türkiye’nin Otomobiline Bugün itiraz edenler, yarın o araçlara ilk binenler olacaktır.” ifadelerini kullanarak yapıcı olmayan eleştiriler yöneltenlere tepki gösterdi. Öte yandan “(Türkiye’nin Otomobili) Minimum yüzde 50-51 yerlilikle başlıyoruz.” ifadelerini kullanarak savunma sanayii gibi birçok sektörde büyük önem gösterilen yerlilik konusunun yerli otomobilde de önem verildiğini ifade etti. Prototipinin yapılmasıyla 60 yıllık hasretin giderildiğini belirten Oktay “Devrim araçlarıyla kaçırdığımız bir fırsatı, şimdi elektrikli ve akıllı araçlarla yakalamış durumdayız.” dedi.

KENDİ KANUNLARIMIZLA ÜRETTİK VE DAHA AVANTAJLI!

Oktay, “Kanal İstanbul Projesi”ne yönelik eleştirilere ilişkin soru üzerine, İstanbul Boğazı’nın Türkiye için çok önemli bir konumu olduğuna değindi.

Montrö Anlaşması ile Boğaz’ın kurallarının belirlendiğini anımsatan Oktay, şunları kaydetti:

“Öyle bir noktaya gelmişiz ki yaklaşık 45-50 bin civarında geminin geçtiği, dünyadaki ticaretin de gelişmesiyle sürekli artan bir trafik, ağır tonajlı gemiler… Kazalara hep birlikte şahit oluyoruz. Çevre boyutunda şikayet edenlerin tam tersi. Bir taraftan ‘inci’ diyeceksiniz bir taraftan da tehlikede tutacaksınız. Artan trafiğe rağmen ‘Ben buradan geçeceğim’ diye ısrar edeceksiniz. Kanal İstanbul ile ikinci bir alternatif oluşturuyoruz. Bu oluştuğunda çevreye zarar verebilecek, ağır tonajlı her türlü yük taşımacılığını opsiyonel olarak buraya alıyorsunuz. Bunun özelliği iç su yolu olması.”

Tamamen kendi kanunlarımıza göre oluşturduğumuz bir alternatiftir. Buranın daha avantajlı olduğunu herkes görecek. Sadece gemiler için değil kendi vatandaşlarımız için de avantajından bahsetmiyoruz. Boğaz’da yaşayanlar için de avantajlı olduğu görülecek.

“BELEDİYE BAŞKANLARI İLE TOPLANTI GERÇEKLEŞECEK”

“Kanal İstanbul Projesi konusunda kamuoyunu yeterince aydınlattığınızı düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine Oktay, bu konuda ciddi bir çalışmanın devam ettiğini söyledi.

“Yerel Yönetimler Yasasının görüşüleceği, AK Parti, MHP ve CHP’den büyükşehir belediye başkanları ve bakanların yer alacağı, sizin de başkanlığını yapacağız bir komisyonun oluşturulacağı basında yer almıştı. Komisyon ne zaman toplanacak ve çalışma yöntemi ne olacak? ” sorusuna cevap veren Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararları alırken çok katılımcı hareket ettiğini, sonuç alana kadar da takibini yürüttüğünü kaydetti.

Tüm siyasi partilerden büyükşehir belediye başkanlarının Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandığını anımsatan Oktay, her belediye başkanının burada sorunlarını ve ihtiyaçlarını ilettiğini aktardı.