Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Dışişlerinden Yunanistan’a Doğu Akdeniz resti: Egemenlik haklarımızı kullanmayı sürdüreceğiz!

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın Türkiye Petrolleri’nin sismik Araştırma ve Sondaj Faaliyetleri için ruhsat başvurusuna ilişkin açıklamasına "Türkiye’nin defalarca duyurduğu sahada egemen haklarını kullanmayı kararlılıkla sürdürecek" ifadeleriyle yanıt verdi.

Dışişlerinden Yunanistan’a Doğu Akdeniz resti: Egemenlik haklarımızı kullanmayı sürdüreceğiz!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın Türkiye Petrolleri’nin sismik Araştırma ve Sondaj Faaliyetleri için ruhsat başvurusuna ilişkin açıklaması hakkındaki soruya yazılı olarak yanıt verdi.

“EGEMENLİK HAKLARIMIZI KORUYACAĞIZ”

Açıklamada, Türkiye Petrolleri’nin araştırma ve sondaj faaliyetleri gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğu yeni ruhsat sahaları, ülkemizin BM’ye bildirdiği kıta sahanlığı sınırları içinde olduğu belirtildi. Ayrıca Türkiye’nin defalarca duyurduğu bu sahada egemen haklarını kullanmayı kararlılıkla sürdüreceği vurgulandı.

“SONDAJ FAALİYETLERİ SÜRECEK”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kıbrıslı Türklerin haklarını koruma konusunda kararlılığımız tamdır. Bu çerçevede, sismik araştırma ve sondaj faaliyetlerimiz evvelce belirlenen programa göre sürdürülmektedir.”