Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye’den tıbbi yardım gönderilen İtalya ve İspanya’ya anlamlı mesaj

İtalya ve İspanya’ya kargo uçağı ile gönderilen yardım malzemesi Etimesgut Askeri Havaalanından kalktı. Vaka sayısının gün geçtikçe arttığı iki ülkeye verilen yardım paketlerinin üzerindeki Hz. Mevlana'nın "Ümitsizliğin ardında nice ümitler var, karanlığın ardında nice güneşler var" sözü dikkat çekti.

Türkiye’den tıbbi yardım gönderilen İtalya ve İspanya’ya anlamlı mesaj

Dünyada Kovid-19’dan en fazla etkilenen ülkelerden olan ve aynı zamanda salgının Avrupa’daki merkez üssü haline gelen İspanya ve İtalya’ya Türkiye’den yardım eli uzandı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) bünyesindeki askeri fabrikalarda, dikimevleri ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunda, yerli ve milli imkanlarla üretilen, koruyucu önlem sağlayan maske ve kıyafet, antibakteriyel sıvı gibi binlerce tıbbi yardım malzemesi Etimesgut Askeri Havaalanı’nda askeri kargo uçağına yüklendi.

YÜKLEME İŞLEMLERİ SONA ERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan koronavirüsden en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan İtalya ve İspanya’ya yapılacak yardım Etimesgut Askeri Havaalanından bir kargo uçağı ile yola çıktı.

Üzerinde Cumhurbaşkanlığının arması olan yardım malzemelerinin askeri kargo uçağına yüklenme işlemleri bitti.

Türkiye’nin gönderdiği yardımları taşıyan uçak, Ankara’dan ilk olarak İspanya‘ya hareket etti. Uçak oradan da İtalya’ya gidecek.

TSK’YA AİT UÇAK İSPANYA’YA İNDİ

Milli Savunma Bakanlığı, koronavirüsle mücadele kapsamında sağlık malzemelerini taşıyan TSK’ya ait uçağın, İspanya’nın Madrid kentine iniş yaptığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada uçaktaki heyetin İspanya Savunma Bakanlığı Temsilcisi Tümgeneral Figuero, Türkiye’nin Madrid Büyükelçisi Cihad Erginay ve askeri ataşe tarafından karşılandığı belirtildi.

Açıklamada, Kovid-19ile mücadelede kullanılacak sağlık malzemelerinin İspanyol yetkililere teslim edildiği kaydedildi.

PAKETLERİN ÜZERİNDE HZ. MEVLANA DETAYI

Can kaybı ve vaka sayısının hız kesmeden arttığı iki ülkeye gönderilen yardım malzemelerinin üzerinde yazan not dikkat çekti. Tıbbi malzemelerin bulunduğu paketlerin üzerine dünyaca ünlü mutasavvıf Mevlana Celaleddin Rumi’nin “Ümitsizliğin ardında nice ümitler var, karanlığın ardında nice güneşler var” sözü yazıldı.

 

KORONAVİRÜS 2 ÜLKEYİ VURDU

İtalya‘da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 837 artarak 12 bin 428’e yükseldi.

İtalya’nın ardından dünyada Kovid-19’dan en fazla ölümün görüldüğü ülke olan İspanya‘da, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 8 bin 189’a ulaştı.

 

Kaynak : İHA, AA