Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

KKTC’ye ilk İHA indi ve ilk görevine başladı

Bayraktar TB2 tipi İHA, KKTC Geçitkale Havaalanı'na ulaştı.

KKTC’ye ilk İHA indi ve ilk görevine başladı

KKTC Bakanlar Kurulu, İsrail’in Rumlara 8 İHA verdiği, Fransa ve İtalya’nın savaş gemilerini Kıbrıs’a gönderdiği bir dönemde 1982 yılında askeri maksatlar için inşa edilen Geçitkale Havaalanı’nın İHA ve SİHA merkezi yapılması kararı almıştı. Bu doğrultuda Türkiye’nin Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığı’nda konuşlu insansız hava aracı (İHA), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Geçitkale Havaalanı’na vardı.

10 SAATLİK İLK GÖREV UÇUŞU

Dalaman’dan saat 05.00’te Geçitkale Havaalanına uçan Bayraktar TB2 tipi İHA, saat 10.00’da indi. KKTC Geçitkale Havaalanı’nın İHA’larla yürütülecek faaliyetler için kullanılmasına yönelik alınan kararın ardından Bayraktar TB2 tipi İHA ilk görev uçuşuna da başladı.

TÜRKİYE TALEP ETTİ

KKTC Bakanlar Kurulu, cuma günü, Geçitkale Havaalanı’nın İHA’larla yürütülecek faaliyetler için kullanılması kararı almıştı. KKTC hükümeti, Türkiye’nin talebi üzerine Geçitkale Havaalanı’nın Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına (KTBK) tahsis edilmesine onay vermişti.

 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri