Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

MİT’e kumpas davası ile ilgili soruşturma tamamlandı! 34 şüpheliye ağırlaştırılmış müebbet istendi!

FETÖ'nün, MİT Başkanı Hakan Fidan ve bazı MİT görevlilerine yönelik, 7 Şubat 2012'deki kumpasıyla ilgili soruşturma tamamlandı.

MİT’e kumpas davası ile ilgili soruşturma tamamlandı! 34 şüpheliye ağırlaştırılmış müebbet istendi!

FETÖ’nün, MİT Başkanı Hakan Fidan ve bazı MİT görevlilerine yönelik, 7 Şubat 2012’deki kumpasıyla ilgili soruşturma tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının “7 Şubat MİT kumpası” iddianamesinde, 34 şüpheli hakkında birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

“FETÖ’NÜN İLK AÇIKTAN KALKIŞMASI”

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in de aralarında olduğu 34 sanık hakkında ‘silahlı terör örgütü kurarak hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek’, ‘siyasal ve askeri casusluk amacıyla gizli bilgileri ele geçirme ve kullanmak’ suçlarından ceza istenen iddianamede, 15 Temmuz darbe kalkışmasına kadar geçen süreçte, 7 Şubat 2012 tarihinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadeye çağrılmasının aslında FETÖ’nün hükümeti yıkmaya yönelik ilk teşebbüsü olduğu tespiti yapıldı.

İddianamede MİT kumpasıyla ilgili şu tespitler yapıldı:

“Türkiye’nin çözüm sürecinde yürüttüğü politikalardan dolayı MİT’i, terör örgütü PKK/KCK ile ilişki içindeymiş gibi hedef gösterdiler. MİT görevlileri ifadeye çağrıldı, evlerinde arama yapıldı, haklarında yakalama çıkarıldı. Bu işlemler o tarihte başbakan olan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ameliyat olacağı güne denk getirilerek, bu şekilde kurgulandı. FETÖ/PDY’nin hükümete karşı açıktan giriştiği ilk operasyondur.”

AMERİKA’YA KAÇTILAR!

“7 Şubat MİT Kumpası” iddianamesinde, şüpheliler arasında FETÖ elebaşı Gülen ile FETÖ’nün sözde yargı, emniyet, MİT yöneticileri, eski polisler ve bir gazeteci bulunuyor.

Kumpas öncesinde emniyet ve yargıdan sorumlu iki FETÖ’cünün sözde iki yöneticisi Amerika’ya gittiği tespiti yer alıyor.

“7 Şubat MİT Kumpası” iddianamesinde ayrıca, FETÖ elebaşı Gülen’den doğrudan alınan talimat sonrası örgütün emniyet ve yargı yöneticileri ülkeye geri dönüşlerinin akabinde Ankara Kızılcahamam’da toplantı tertip edildiği belirtildi.