Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Rusya’dan Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili kritik açıklama

Kremlin Sözcüsü Peskov'dan, Türkiyeye "Suriye'nin siyasi ve toprak bütünlüğü" mesajı geldi.

Rusya’dan Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili kritik açıklama

Rusya, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapmayı planladığı operasyonla ilgili açıklama yaptı.

Sputnik’te yer alan habere göre, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Türkiye’nin Suriye’nin siyasi ve toprak bütünlüğüne; toprak bütünlüğünün istikrar arayışları ve diğer konulardaki başlangıç noktası oluşuna bağlı kaldığını biliyoruz. Ve Türk meslektaşlarımızın her durumda en başta bu koşula bağlı kalmasını umuyoruz.”

“GAYRİMEŞRU GÜÇLER SURİYE’DEN AYRILMALI”

Peskov açıklamalarına şöyle devam etti: “Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlamaya yönelik eylemlerini biliyor ve bunları kabul ediyoruz. Yani Suriye topraklarında saklanıyor olabilecek terörist unsurlarla mücadeleden söz ediyorum. Ancak bir kez daha tekrarlıyorum: Öncelikle Suriye’nin toprak ve siyasi bütünlüğü hususuna bağlı kalınmalı.”
Beyaz Saray’ın harekâtın başlaması halinde Kürtlerin yanında olmayacakları yönündeki açıklamasının, Suriye’deki güçlerini çekeceklerine yönelik bir sinyal olup olmadığı yönündeki soruyu yanıtlayan Peskov, “Bunun neye yönelik bir sinyal olduğuna karar vermek sanırım bizim işimiz değil. Rusya’nın pozisyonunu biliyorsunuz. Rusya Devlet Başkanı da (Vladimir Putin) bunu geçenlerde tekrarladı. Suriye’de gayrimeşru olarak bulunan tüm güçler ülkeden ayrılmalı. Bu bizim temel tavrımız” dedi.

“PUTİN VE ERDOĞAN HAREKÂTI KONUŞMADI”

Peskov, Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın harekâtla ilgili bir konuşma gerçekleştirmediklerini ifade etti. Peskov “Bu konuda liderler arasında bir temas olmadı. Biliyorsunuz, Rusya ile Türkiye arasındaki temaslar genellikle askeri ve özel servisler düzeyinde. Bu temaslar son derece fazla ve düzenli olarak sürüyor” dedi.

“SURİYE’Yİ İKİYE BÖLMEMELİ”

Peskov, Kürtlerin harekâtın başlaması durumunda Şam ile diyalog arayışına girme olasılığına ilişkin soruya da “Suriye’de istikrar süreci için engel teşkil edebilecek her türlü adımdan kaçınılması önemli. Belli başlık olasılıkların önünün açıldığını biliyor, bu yolun çok uzun ve zorlu olduğunu biliyoruz. Ancak Suriye Anayasası Komisyonu kurulması yönündeki çalışmalar tamamlanmışken, bu komisyonun toplanacağı tarih belirlenmişken, istikrar sürecine zarar verebilecek her türlü adımdan kaçınılmalı” yanıtını verdi.
150 üyelik Suriye Anayasası Komisyonu, 30 Ekim’de Cenevre’de ilk kez bir araya gelecek. Komisyonda Suriye hükümeti, muhalifler, sivil toplum temsilcilerinden 150 üye bulunuyor.