Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Terhune darbeci Hafter militanlarından temizlendi! Yeni hedefler bellirlendi

Libya ordusu, Terhune vilayet merkezini ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri darbeci Hafter'e bağlı milislerden temizleyerek kontrol altına aldığını duyurdu. 

Terhune darbeci Hafter militanlarından temizlendi! Yeni hedefler bellirlendi

Libya ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada ordu birliklerinin dört bir cepheden Hafter milislerine karşı Terhune‘ye ilerlediğini belirtilerek, vilayet merkezinde kontrolü sağladıklarını duyuruldu.

Ordu birliklerinin vilayetten kaçan, Terhune kentindeki Hafter’e bağlı yerel Kaniyat milislerinin peşine düştüğü kaydedildi.

HAFTER’E KARŞI ÜST ÜSTE ZAFER

Hafter’e bağlı milisler, Trablus’un yaklaşık 90 kilometre güneydoğusundaki Terhune kentini başkente yönelik saldırılarında harekat ve ikmal merkezi olarak kullanıyordu.

Terhune‘de şehrin yerlisi Kaniyat birlikleri isimli Hafter’e bağlı milis grubunun dün gece kentten ülkenin doğusuna doğru çekildiği şeklinde iddialar yerel basına yansımıştı.

Libya Ordusu, son dönemde Hafter milislerine karşı üst üste başarılar elde etti. Son üç gün içinde, başkentin güneyindeki Trablus Uluslararası Havalimanı’nın ardından Ayn Zara, Vadi er-Rebi gibi yerleşim bölgelerinden milisleri çıkartarak kontrolü sağlayan Libya hükümeti, başkent Trablus il sınırının tamamında kontrolü sağladıklarını duyurmuştu.

YENİ HEDEFLER AÇIKLANDI

Libya ordusunun yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu Sözcüsü Mustafa el-Mecai ise Terhune’nin ardından yeni hedeflerini Sirte, Cufra ve güneydeki petrol sahaları olarak açıkladı.

Kaynak : AA