Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan koronavirüs uyarısı: Risk kapıya geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni tip koronavirüs salgını ve alınan tedbirlere ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Bakan Koca, İranlı hiç kimseyi bu süreçte almadıklarını belirterek "Risk kapıya geldi, sınırdan girişleri önlememiz gerekiyor" dedi. Türkiye'de koronavirüs vakasına rastlanmadığını vurgulayan Koca, "Yapılması gereken ne ise her noktada hazırız." ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan koronavirüs uyarısı: Risk kapıya geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda yeni tip koronavirüs salgını ve alınan tedbirlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Koca’nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar ise şöyle;

“İranlı hiç kimseyi bu süreçte almıyoruz. Türkiye’de herhangi bir koronavirüs vakasına rastlanmadı.”

“Kum’da yaşayan Türkleri getirmekle ilgili özel bir yaklaşım. Uçakta mesela Çin’den Vuhan dışından gelebileceklerle ilgili özel prosedür uyguluyoruz. Fakat Kum ve Meşet’ten gelenleri içeri almama gayretinde olduk. Cuma gününden itibaren Kum ve Meşet bağlantılı olanları karantinaya aldık. 23 kişiyi hastalık belirtisi olduğu için sınırlarımıza almadık Türk vatandaşları değil İranlılar için.”

“Şu ana kadar Türkiye’de herhangi bir koronavirüs vakasına rastlanmadı. Bu, rastlanmayacağı anlamına gelmez.”

ANKARA’YA İNDİRİLEN UÇAK

“Riski minimalize etmek için karantinaya ya da gözleme almamız gerektiğine karar verdik. Uçağı niye Ankara’ya çevirdik. Daha önce geçmişte hastane hazırdı, İstanbul’da hazır olan hastaneler var. Daha önce de personelin deneyiminin varlığı Ankara’yı daha uygun gördük.”

“RİSK KAPIYA GELDİ”

“Virüs Türkiye’ye giremez diyemeyiz ama bütün hazırlıklarımız var. DSÖ acil durum ilan etmeden 2 hafta önce tedbirimizi aldık.Bütün hazırlıklarımız var. Yapılması gereken ne ise her noktada hazırız. İlk günden itibaren bütün illerde referans hastaneleri oluşturduk. Başka ülkeler üzerinden gelip Çin’e uğrayan herkesi 14 gün gözetim altına alıyoruz. Bundan sonraki süreçte İran ile benzer durumu yaşayacağız. Risk kapıya geldi, son derece önemli. Bölgemizde her geçen gün artıyor yayılım. Tedbirlerimizi almamız, sınırdan girişleri önlememiz gerekiyor”

SINIRDA ALINAN TEDBİRLER 

“Sınır bölgesinde sahra hastaneleri oluşturuldu. Kum ve Meşhed geçmişi olanları 14 gün sınır ve sınıra yakın bölgede tutmak, ülke içine almamak yeni yaklaşımımız. Kum ve Meşhed öyküsü ve teması olanları mutlaka karantinaya alıyoruz.”

KORONAVİRÜSÜN SAKLANDIĞI İDDİASI 

“Tedavi zincirini bırakıp,’Sonucunuz negatif, gidebilirsiniz’ mi denecek? Böyle bir şey olabilir mi? DSÖ’den bir şeyi gizleyebilir misiniz? Gizlediğinizde bir daha dünyada bir yeriniz olabilir mi? İran’dan gelen hiçbir yolcumuzun sonuçlarının pozitif olmadığını, hepsinin negatif olduğunu çok rahat söyleyebiliriz.”

ALINABİLECEK ÖNLEMLER

“(Koronavirüs) Bu enfeksiyon grip gibi bulaşıyor. Özellikle şu dönemde kişisel hijyen ve el yıkama çok önemli. Herkesin maske kullanmasına gerek yok ama gribi olan, soğuk algınlığı belirti ve bulguları olanlar bulaştırmamak üzere maske kullanmalı. Özellikle sağlık personelinin teması sebebiyle ciddi korumaya alınması gerekiyor, bütün tedbirlerle hizmeti sürdürüyoruz.”

GENEL KANAAT: HAVALARIN ISINMASIYLA SALGIN AZALACAK

“Eninde sonunda bize de gelebilir demiyorum, bize de gelme durumu her an olabilir. Çünkü komşumuz İran’da ciddi bir salgın var. Hava sıcaklığının artmasıyla bu salgının azalacağı yönünde dünyada, DSÖ’de ve bizim Bilim Kurulu’nda bir kanaat söz konusu. 33 ülkede görüldü, Türkiye’de yok, olmaması için gayret içindeyiz. Vatandaşımız panik havası içinde olmasın. Uçuşların durdurulmasına yönelik üçüncü bir ülkeyle ilgili karar alınmadı. Dünyada koronavirüse yönelik spesifik, bulunmuş bir antiviral ilaç henüz yok.”

“Hac ziyareti hakkında önümüzdeki haftalarda salgının seyrine göre Bilim Kurulu’nun önerisi olabilir, onu da kamuoyuyla paylaşırız. Şu yenirse bu virüsü kolay atlatırsınız veya bulaşmaz gibi bir yaklaşımın doğru olmadığını söylemek istiyorum.”

VİRÜSE KARŞI AŞI ÇALIŞMALARI

“Aşı çalışmasıyla ilgili gelişme olduğunu söyleyen merkez ve ülkeler var. Aşı ile ilgili antikor sürecinden sonra klinik çalışma son derece önemli. Esas zaman alıcı olan da klinik çalışma. Bu süreç en az 6-9 ay olacak. Bugünden yarına aşının hemen pratik kullanıma geçebileceğini beklemiyoruz.”

 

Bu bir son dakika haberi.
Ayrıntılar Güncellenecek…